YM
Soru Sahibi
24 Kasım 2017 12:15

Pankreas kistik lezyon

İyi günler. 47 yaşında annemin pankreas başında lezyon tespit edildi. görüntüleme sonuçları: ÜST BATIN ULTRASONOGRAFI :Pankreas baş kesiminde yaklaşık 14 mm boyutlu hipoekoik lezyon saptandı. Yoğun içerikli kistik lezyon?). Olgunun pankreasa yönelik bifazik BT ile değerlendirilmesi uygundur. ÜST BATIN MR İNCELEMESİNDE ; Pankreas başı uncinate process'i lokalizasyonunda yaklaşık 17 x 13 mm boyutlarında T1A görüntülerde hipointens , T2 ağırlıklı görüntülerde hiperintens olarak izlenen öncelikle kistik olduğu düşünülen lezyon mevcuttur. Pankreas korpus ve kuyruk kesimi normaldir. Endosonografi (EUS): Bulgular : Pankreas baş kısmında düzgün duvarlı, intramural nodülü olmayan 11x14mm çapında basit kist izlendi . Pankreas korpus, genus ve kuyruğu doğal izlenmiş olup wirsung normal kalibrasyondaydı. Tanı :Pankreas baş kısmında basit kist ÜST BATIN KONTRASTLI BT: Pankreas baş kesiminde 12mm ölçüsünde dinamik serilerde kontrastlanma göstermeyen, kontrastsız serilerde düşük HU değerlerine sahip hipodens kistik lezyon izlenmiştir. Lezyon iç yapısının US veya dinamik MR ile değerlendirilmesi önerilir. Ayrıca Ca19-9 değeri 44 geldi. (Normal aralık 0-35) Siz bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Fatih Çiftçi
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Merhabalar; görüntüleme yöntemleri daha çok iyi huylu kisti akla getiriyor, lakin kan biyokimyasal testleri önemli. İlaveten perkütan veya endoskopik biyopsi gerekebilir.

26 Kasım 2017 21:27
Doç. Dr. Fatih Çiftçi
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

.

26 Kasım 2017 21:27