AG
Soru Sahibi
26 Mayıs 2014 17:30

özefagus kandidal plak

merhaba dr bey 1 hafta önce şiddetli mide ağrısı ile acil servise gittim. daha sonra değişiklik olmayınca bu defa gastroenteroloji servisine başvurdum. dr endoskopi istedi.size sonucu yazıyorum. /10 xylocaine ile lokal anestezi sonucunda özegagus: özefagus Z çizgisi düzeyinde 5 mm den kısa erozyonlar ile yıkamakla kalkmayan kandidal plaklar izlendi. mide: inversiyonda kardia ve fundus normaldi.korpus ve antrumda multipl eroziv lezyonlar izlendi.bx alnıdı pilor forme duodenum: bulbus normaldi. tanı: özefajit grade a özefageal kandidiazis endoskopik eroziv gastrit + bx doktorum kortikoit içeren ilaç kulanıp kullanmadıgımı sordu .yakın zamanda büyük ölçüde strese girip girmediğimi sordu. cevaplarım hayır oldu.yani herkesin yaşadığı kadar bende stres yaşıyorum tabiki dedim.ilaçlarımı verdi.1 ay sonra tekrar görüşelim dedi. ben çok tedirgin oldum özellikle özefageal kandidiazis ten eroziv gastrit de mutlaka önemli bir rahatsızlık ama beni yemek borumdaki mantarlar, sebeb ve sonuçları çok rahatsız etti. rica etsem sonuçlarımı değerlendirirmisiniz. şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Seydahmet Akın
Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun Yemek borusunda kandida direnç düşüklüğünde, ağır stres durumunda, şeker hastalığında, uzun süreli antibiyotik kullanımında görülebilir. Genel muayene bulgularınızda bir özellik yoksa tedavi sonrası yeniden endoskopik kontrolü uygun olur.

27 Mayıs 2014 10:30