EG
Soru Sahibi
21 Nisan 2016 11:10

Otoimmün hastalıklar

Sayın Arusan.4 aydır Crohn şüphesi ile Gastroentoloji servisi tarafından tedavi edilmekteyim. Mesalezin ve Budenofalk grubu ilaçlar kullanıyorum. İyi sonuçlar vermekte. Ancak doktorum İmuran gibi bağışıklık baskılayan ama yan etkileri çok ağır olan ilaçlara geçmemi tavsiye etmekte ben ise zaten tam tedavi edemeyen bu ilaçlar yerine,yan etkileri çok daha az olan bitkisel destekleri kullanma taraftarıyım.Eczacıların ve bazı doktorların tavsiyesi eczane satımı bitkisel içerikli destekleyicilerde almam yönünde. Sayın Arusan size sorum, bu Crohn, otoimmün bir hastalık ise bağışıklık sitemini baskılayan yada dengeleyip Crohn ataklarını önleyen remisyon sağlayan bitki menşeilli destekler konusunda tavsiyelerinizdir.Örneğin araştırmalarımda zerdeçal,boswellia,omega-3,kedi pençesi gibi ekstratların etkili olabileceği yönündeydi. Buna benzer immünmodülatör etkili ekstratlar var mıdır?

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Suat Arusan
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba. Zerdeçal ve Boswellia dışında en önemli immunmodulator bitkiler Zencefil ve Çörekotu bitkileridir. Bu bitkilerden Zencefili taze olarak, Çörekotunu ise soğuk sıkma yağ formunda tüketmenizi öneririm.

26 Nisan 2016 18:02
EG
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim.

27 Nisan 2016 10:30
Dr. Suat Arusan
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Geçmiş olsun...

7 Mayıs 2016 10:54