ÇK
Soru Sahibi
19 Mart 2017 12:22

otistik olabilir mi?

Hocam iyi günler, Benim 2 yaşında bir yeğenim var. Kendisi henüz konuşmaya başlamış değil. bazı şeyler mırıldanıyor ancak çok anlamlı değil. Seslenilince çok zor bakıyor, kafasına buyruk bir görüntüsü var. Çok ilgisini çeken şeyler olduğunda sizinle yakınlaşıyor onun dışında kendini çok sevdirme yanlısı değil. Bazen evin içinde yorulmak bilmeden koşuyor dakikalarca. Otistik olmasından şüpheleniyoruz açıkçası. Bu konu ile ilgili nasıl bir yol izlememiz gerekir ilk olarak?Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Seçil Gassaloğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. Konuşmada gecikme, iletişim becerilerinde kısıtlılık 2 yaşında bir çocuk için önemli belirtilerdir. Hemen bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına baş vurmanız gerekmektedir. Otizm spektrum bozukluğu tanısı tek görüşme ile konulabilen bir tanı değildir. Çocuk ve ergen psikiyatristi çocuğu bir süre düzenli görüşmelerle takip ederek tanıyı netleştirecektir ve bir eğitim desteğine çocuğun ihtiyacı olup olmadığını değerlendirecektir. Televizyon, tablet, telefon, bilgisayar kullanımı, çocuklarda iletişim ve dil becerilerini geciktirir, bunların konuşma gecikmesi olan çocukla ilişkisi tamamen kesilmelidir. Yaşıtları ile bol zaman geçirmek iletişim becerilerine olumlu katkı yapar.

19 Mart 2017 16:08