ŞY
Soru Sahibi
18 Mart 2015 20:08

osteopeni

hocam iyi günler..yaşım 34 boy 1.70,kilo 90...ortalam 12,13 senedir devam eden sağkalçamda bir kütürtü ve hafif ağrıdan dolayı doktora gittim.. sakroiliak MR çekildi..sakroileit yönünden suspekt olarak değerlendirilmiştir yazıyor...daha sonra ben bir fizik tedavi doktoruna başvurdum,oda benden behçet hastalığı ile ilgili göz,cilt ve kemik mineral yoğunluğu testi istedi..kemik mineral yoğunluğu testim ; **AP Spine L1-L4 bölgesinde ölçülen BMD değeri 1,015 g/cm, T-Skor -1,3 olup OSTEOPENİKTİR.kırık riski seviyededir.. **Femur sol boyun bölgesinde ölçülen BMD değeri 0,907 g/cm, T-Skor -1,3 olup OSTEOPENİKTİR.kırık riski seviyededir.. **Femur sağ boyun bölgesinde ölçülen BMD değeri 0,915 g/cm, T-Skor -1,2 olup OSTEOPENİKTİR.kırık riski seviyededir.. yazıyor.. hocam beni lütfen aydınlatırmısınız..ne yapmam lazım bu seviyedeki durum düzelirmi..çok teşekkür ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

Yusuf bey merhaba, Kalçada ses çok önemli bir konu değil .ayrıca kilonuz fazla, bence önce diyet uygulayın , verdiğiniz kemik ölçüm değerleri kesinlikle kırık seviyesinde değil. merak etmeyin. Geçmiş olsun

21 Nisan 2015 18:43