ÇK
Soru Sahibi
21 Mart 2014 19:09

Osteopeni

Hocam merhaba. 26 yaşındayım. 2013 Nisan ayında Testis CA nedeniyle sol testisim alındı. Ardından 3 kür BEP kemoterapisi gördüm. Kemoterapiden sonra sağ kalçamda kuyruk sokumunun hemen sağında bölgesel bir ağrı oluştu. Tedavim biteli yaklaşık 9 ay oldu. Ağrılarım 9 aydır devam ediyor. Özellikle öksürdüğüm zamanlarda ağrım daha da şiddetleniyor. Onkoloji doktoruma durumu ilettim çekilen bel ve kalça MR tetkiklerinde önemli bir sorun çıkmadı. Sadece bel MR tetkikinde 'L5-S1 DİSKİNİN SOL POSTERİOR PARAMEDİAN KONTURUNDA KÜÇÜK BİR PROTRÜZYON VE ANÜLER YIRTIK İZLENMİŞ OLUP, SOL LATERAL RESESTE SOL S1 SİNİR KÖKÜNE HAFİF BİR BASI MEVCUTTUR' bilgisi verildi. Gittiğim doktorlar belirttiğim ağrının buna bağlı olmadığını söylediler. Nitekim uzun bir süre sonra ağrılarım geçmeyince bugün kemik ölçümü yaptırdım. Sonuçlarım şu şekilde hocam. **AP SPİNE L1 BÖLGESİNDE ÖLÇÜLEN 1.018 g/cm2, t-skor -1.2 olup OSTEOPENİKTİR.** AP SPİNE L4 BÖLGESİNDE ÖLÇÜLEN 1.056 g/cm2, t-skor -1.6 olup OSTEOPENİKTİR.** AP SPİNE L1-L4 BÖLGESİNDE ÖLÇÜLEN 1.106 g/cm2, t-skor -1.0 olup OSTEOPENİKTİR.** (Normal yazanlar belirtilmemiştir.) Hocam bir de kanda D vitamini düzeyine bakıldı. **VIT D: 12.7. Referans aralığı: kış (10-60), yaz(*** *** **). sonuçlara göre korkulacak bir şey var mı? Buna kemik erimesi başlangıcı mı deniyor hocam? Ağrım bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu sorunların tedavisi var mı? Şimdiden çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Dursun
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

MRI görüntülerini yorumlamak için görüntüyü görmek gerekir. Ancak mevcut rapor bile yakınmalarınızı açıklamaz. Kemik değerleriniz ve D vit seviyesi de normal. Ağrının kaynağı ve tedavisi konusunda klinik değerlendirme gerekir. Geçmiş olsun.

21 Mart 2014 22:58