LJ
Soru Sahibi
4 Mart 2020 11:18

omega3/omega6 oranı

Selam hocam.ben bir doktordan duydum.basant puri nin kitabında yazıyormuş.eskiden psikiyatrik hastaları omega3 ile tedavi ediyorlarmış.9gr saf epa veriliyormuş.bende bir aydır bunu uyguluyorum.tabi ben aynı zamanda hergün balık da tüketiyorum.balığın omega3/omega6 oranı 1/4.günde 800gr balık tüketiyorum.800grda yaklaşık 8gr omega3 var vede 4 katı yani 32gr omega6 da var.9gr epa yaklaşık 18gr omega3 ediyor.yani ben günde 26gr omega 3 ve 32gr omega6 almış oluyorum.bu sebeple vücudumdaki omega3/omega6 oranı 2/1 veya daha yükseğe çıkamıyor.9gr saf epa nın yanında balığı yemem yanlış mı?bu konuda bilginiz var mı?bu konuyu anlatan doktorun bir hastası ile görüştüm.depresyon hastalığı varmış.hergün sabah akşam tuzla salamura hamsi vede yanında 6gr saf omega3 tüketmesini söylemiş.hastası bunu uyguladıktan 1ay sonra iyileşmiş.ben anlamadım.balıkta omega6 omega3 den daha fazla yok mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Önemli olan omega 3 açığının kapatılmasıdır. Çünkü Omega 3 vücutta üretilemez. Birlikte balık yemenin zararı yok. Omega 6 birçok kaynaktan alınır....

4 Mart 2020 11:23