ks
Soru Sahibi
23 Aralık 2014 12:13

OKB ve sosyal fobi

Merhaba ceyhun bey ben dirençli OKB tanısıyla dört haftadır dozları yeni yükseltilmiş halde anafranil 225 mg, prozac 40 mg,stilizan 5 mg ve lityum 1200 mg kullanıyorum.Benim takıntılarımdan kısaca bahsetmek gerekirse karşımdaki insanın göz yüz mimiklerini istem dışı tekrarlamam ve travmatik bi olaydan sonra sosyal fobi olmamdır ve takıntılarıma yeni bi takıntı daha eklendi bu defada karşımdaki kişinin boyun hareketlerini izlemem doktorum bu dozlara devam etmemi ve 1 ay sonra tekrar gelmemi söyledi ilaç dozu arttırılsa daya iyi olmaz mı düşünüyorum?ve lityumu neden kullandığımı anlamıyorum.Hocam sizce tedavinin daha iyiye gitmesi için psikoterapi harici ilaç olarak başka ilaçlar eklenirmi ve ya değişiklik yapılırmı bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir hocam şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Caferov
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba dirençli OKB'de ilaç tedavisinin yanın psikoterapi öneriyoruz .Ayrıca Prozac ve benzeri ilaçların dozu yükseltilebilir veya bir kaç ilaç birlikte kullanılır. Lityum OKB'de kullanılmakla beraber çok etkili olmamaktadır ve ilaç kan düzeyi aylık kontrol edilmesi gerekmektedir. aksi taktirde böbrek yetersizliği gelişebilir. OKB'de ayrıca en etkili ilaçlardan bir de Faverindir. Tedavi olmanın en etkili yolu düzenli doktor kontrolu ve psikoterapi almaktan gecer. Acil şifalar diliyorum

26 Aralık 2014 14:26