sa
Soru Sahibi
1 Ağustos 2015 14:18

Oğlumun İdrarında kan çıkıyor...

*** *** ** doğumlu oğluma:2008 yılından bu yana yaptırdığımız idrar testlerinde eritrosit çıkıyor.Bazen idrar kültüründe üreme oldu.(sistit) Bazen de olmadı.Ama idrar testlerinde mutlaka eritrosit çıkıyor.208 yılında yapılan VOİDİND SİSTOÜRETEROGRAFİ SONUCUNDA;PWR fizyolojik sınırların üzerindedir. *** *** ** tarihinde oğlumu havuza yazdırmak için bazı testler yaptırdım. Üriner USG; Sag böbrek (100mm) Pelvis AP çapı 6mm olup grade 1 pelvikalizektazi mevcuttur.Sol böbrek (92 mm) olup, Pelvis AP ÇApı 7 mm olup grade 1 pelvikeliaktazi izlenmektedir.Mesane konturları muntazamdır. İÇerisinde hareketli internal ekojeniteler mevcutdur. Hemoğram: Wbc:9.7 Hgb:12 HCT:35 PLT:277 PDW:17.4 Glukoz:90 ÜRE5 KREAtinin:0.47 Ürik asit:2.5 Alt:23 Ast:12 Alkalen Fosfataz:208 GGT:13 LDH:221 Protein Total:7.3 Albumin:4.7 3 INR:1.12 APTT:NA:136 K:4.2 Klor:107 Ca:10.2 P:4.7 MĞ:1.96 Protrombin zamanı 14.6 PTZ:30.3 Sedimantasyon:13 İDRAR:Lokosit 2 , Eritrosit:11 , 24 saatlik idrarda:Kalsiyum:21.9 ,VOLUME 24 saat:680, 24 saatlik idrarda kalsiyum *** *** **, 24 saatlik idrarda protein 0.17 ,İdrarda protein 25.4 çıktı.ANA ANTİ DS DNA ve C3 C4 testi çıkmadı. Hocam bu idrardaki eritrositin nedeni ne olabilir? Herhangi bir böbrek sorunu olabilir mi? tehlikeli bir durum mudur? Başka sonuca tamammen bağlamak için hangi ust testleri yaptırmalıyım?Çünkü bu sorun oğlum doğdu doğalı devam ediyor.Ve artık açıkcası çok endişeleniyorum.Hocam yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Ayşe hanım, Hematüri (idrar da kan görülmesi, eritrosit görülmesi) uzun süredir olduğunu belirtiyorsunuz. Çocuğunu Çocuk nefroloğunun görmesi gerekir. Uzun süre hematürisi olan çocuğun testleri ve ayırıcı tanısı uzun zaman alır. İşitme testi, böbrek biyopsisi tetkikleri gerekebilir. Bunun için çocuk nefroloğunun görmesi gerekir. Şu an bulgularda acil bir şey gerekmiyor. Geçmiş olsun.

2 Ağustos 2015 15:01