gs
Soru Sahibi
9 Temmuz 2018 00:20

Oglumun hareketliligi

Merhaba, 45 aylik bir oglum var. Oldukca hareketli bir cocuk. Bir cok seyden cok cabuk sıkılsada istedigi dogrultuda hareket etmeye calisiyoruz. Ogretmeni kreste daha sakin oldugunu ama diger arkadaslarina gore daha cabuk sıkıldıgını ve bir cok aktivitede ben bunlari biliyorum zaten dedigini soyluyor. Bu onun icin bir kacis olabilir elbette yada gercekten bildigini dusunuyor da olabilir bilemiyorum. Gorsel hafizasi oldukca guclu bir cocuk soyle ki 1sene oncesinde gordugu bir yeri rahatlikla hatirliyor. Simdi aslinda iki sorum var size, korelmesini istemedigim icin elimden geldigince aktivitelerle desteklemeye calisiyorum ama bu asiri hareketli olmasi beni gercekten cok yoruyor artik. Hiperaktivite acisindan degerlendirmek icin yasi uygun mudur veya bunkonuda onereceginiz birsey var midir? Uzman destegi alma dusuncesine giriyirum bazen sonra da gunumuz cocujlarinin hareketliligini dusundugumde normal diyorum ama gercekten diger bir cok cocuga gore daha hareketli oldugunu cevremizde herkes gozlemliyor. Dusunce ve gorusleriniz bizim icin onemli. Bu arada cocujlarla arasi cok iyi ve herhangi iletisim problemi yok aksine kucuk buyuk ayirt etmeksizin cocuklari cok seviyor. Sevgiler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, oğlunuzun hareketli olması hemen tanı konulmasını gerektirmez. Bazen çocuklar ilgi alanı olmayan şeylerde çabuk sıkılıp, konsantre olmayabilirler. Evde biraz daha yoğunlaşarak çalışabileceği etkinlikler yaptırınız. Puzzllarla çalışmasını sağlayınız. Odaklaşmasını ve yonlaşmasını sağlayacaktır. Zihinsel olarak daha çok yoracaktır. İstemezse eğer, birlikte yaparak başlayınız. Kolay gelirse zorlaştırınız. Legolarla çalışmasını sağlayınız. El becerilerini geliştirici etkinlikler yapınız birlikte. Kesme yapıştırma veb çalışmalarla onun her anını doldurunuz. Kreşte daha sakin olmasının nedeni orada gün içinde sürekli değişen etkinliklerin ve programın olması. Sizinde onun günün değişen etkinliklerle doldurmanız gerekiyor. Ayrıca yaşına uygun olan bir spor dalına da başlatabilirisiniz. Oğlunuza sevgiler.

25 Temmuz 2018 13:04