PN
Soru Sahibi
13 Şubat 2015 21:41

Oğlum belli aralıklarla kusuyor..

İyi günler sayın hocam. Oğlum su an 2.5 yasında yaklasık 1.5 seneir aralıklarla (bu aralıklar 1 ay 2 ay arası değişmektedir) kusuyor. Her kusmasında ne yese içse tekrar kusuyor, illaki gece hastahane ye gidip serum takılıyordu serum a mütaikiben yaklasık yarım saat sonra uyuyor sonra uyandıgında herşey normale dönuyor, sanki hiç hasta olmamış gibi. Ertesi gun çocuk doktoruna gittiğimiz de her seferinde bi enfeksiyna baglı oldugunu söyledi. Bunlar idrar yolu solunum yolu kulak intihabı yada kanda mikrob çıkması ile ilgili oldugunu söyledi (herseferinde sebebi var dedi önemsemeyin normal butun cocuklar olur ve bazıları kusar dedi) En son 4 ay kadar önce oldu 4 ay boyunca herhangi bi sıkıntı cıkmadı bizde doktora inandık elbette.. En son geçen hafta tekrar kusunca Dr. Behçet Uz Çocuk Hastahanesine gittik çıkan sonuçlarda sağ böbrekte büyüme oldugunu söyledi çıkan ultrason raporunda da aynen şöyle yazıyor. Her iki böbrek boyut(sağ bb80mm ve sol bb72 mm) kontur, parankim kalınlığı (sağ 10 mm sol 8 mm) ve ekojeniteleri solda pelvikaliksiyel yapılar olağandır. Sağda pelvikaliksiyel yapılar geniş görünümde olup ekstrarenal uzanım gösteren rerpelvis AP çapı 20 mm ölçülmüştür. Üreterlerde dilatasyon saptanmamıştır. (İsterseniz ultrason raporu ve resimlerini de gönderebilirim.) Bu rapor doğrultusuda doktorumuz Kadriye ÖZDEMİR sonda ile idrar yolunda kaçak var mı ona bakacagını söyledi ve bilrad da randevu aldık Hocam bizim asıl merak ettiğimiz. Bu ileride ne gibi sorunlar meydana getirir, tekrar normal boyutuna dönermi dönerse nasıl döner ameliyat şart mı bu hastalık tehlikeli mi ? Bu sorular bi kaç gündür eşimi ve beni oldukça üzüyor lütfen bi cevap verin. Gerekirse size de müracat edip muayene oluruz. Şimdiden saolun hocam sağlıklı günler dilerim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sağ böbreğinizde böbrek içi kesede genişleme var. Bu genişleme darlık veya idrar yolundan kaçaktan olabilir. Bunların araştırılması gerekir. İstediğiniz zaman yardımcı olabilirim.

14 Şubat 2015 11:19