AP
Soru Sahibi
17 Aralık 2017 00:19

Öfke nöbetleri

26 aylık oğlum yaklaşık 1,5 yaşından beri iki yaş sendromu diye tabir edilen dönemde. Oldukça sinirli, yemek yemek istemiyor, çok sinirlendiğinde bana, babaannesine ve kendisine vuruyor. Kafasını morartacak kadar ciddi şekilde yere vuruyor. Eskiden dikkatini dağıtmak daha kolaydı, fakat öfke nöbetleri çok uzun sürüyor şimdilerde. Kimi zaman da gece uyanıp ağlıyor, kendini oradan oraya atıyor, uzun süre sakinleştiremiyorum. Bunların yaş dönemi ile ilgili olduğunu biliyorum. Bir de çalışan anneyim, ben işteyken babaaanesi bakıyor oğluma. Babası, babaaanesi ve ben biraz farklı tutumlar içindeyiz. Tutarsızlık da durumu kötü etkiliyor. Ben anne, baba, çocuk ve babaanne olarak pedegog yada psikiyatriste gitme kanaatindeyim. Fakat benimle aynı fikirde değiller. Ne yapabilirim durumu iyileştirmek için? Özellikle bize, kendine ve kafasını yere vurma konusunda? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Veli Kurt
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Pakize Hanım; söylediğiniz gibi süreç yaşıyla yakından ilişkili; ancak sizi ve çocuğunuzu daha fazla strese sokmaya gerek yok. Tüm aile olarak yardım alma isteğinizi en kısa sürede gerçekleştirin. Saygılarımla.

18 Aralık 2017 17:42