KS
Soru Sahibi
21 Ağustos 2017 10:29

norvasc ayak şişliği ve pth yüksekliği

Hocam iyi günler ;annem 70 yaşında tansiyon ve şeker hastası; trajenta 5mg, norvasc 10mg,ator 20mg kullanıyordu ayakları şişince doktor norvascı bıraktırıp cardura 4mg la değiştirdi..bu gun üçüncü gün fakat hocam ayağa kalkamıyor çok halsizlik yaptı..bu ilaç sadece ilk günler mi böyle yapıyor hocam bu yan etkisi geçermi...tahlillerinden usg de grade2 hepateasteatoz sol böbrek üst polde 22mm çapında basit kist... ldl 95, spot idrar normal,hba1c 6,3 potasyum değeri 5,4,kreatinin 0,9,üre 40,ast 40,alt 55,25oh vit d 20,ca 9,5,fosfor 4,magnezyum 1,6,pth 95,idrar tahlili normal potasyumu biraz yüksek diye doktor arb veya ace inhibitörü kullanamaz dedi doktoru sizce de bu potasyum değeriyle 5,4 le kullanamaz mı..annemin carduraya başlamadan önce de halsizliği vardı ama carduraya başlayınca elini bile kaldırmaya hali yok...d vitamini eksikliği ve pth yüksekliği halsizlik yapabilir mi saygılar teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Süleyman Bey, Annenize verilen ilaç halsizlik yapabilir. Özellikle ilk günlerde akşam kullanılması önerilir ve yakın tansiyon takibi yapılması uygun olacaktır. Bunun haricinde bol su içmesi ve doktorunuzun da önerileri doğrultusunda D vitamini ve magnezyum takviyesinin yerinde olabileceğini düşünüyorum.

21 Ağustos 2017 10:38