YC
Soru Sahibi
22 Kasım 2015 10:48

Nöromotor gelişim

değeri yüksek Merhaba hocam. Bebeğim 8 ay 6 günlük. Alınan kan örneğinde ck değri 299 (ref aralığı:*** *** **) çıktı. Alt değeri 23,9 (5-33). ast değeri 61.2 (5-32). Hala yanlara dönmüyor. 7 aylık desteksiz oturmaya başladı. 1, 2 aylık başını tutabildi. Otururken öne uzanabiliyor, yüzüstü konuma gelebiliyor. Emekleyemiyor. Kendi kendine biyere tutunduğunda kısa süre ayakta kalabiliyor. Gelişiminde gerilik var mı sizce? Dönmüyor oluşu ve ck değerinin azda olsa yüksek oluşu beni endişelendiriyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

İyi akşamlar, Çocuğunuzu muayene etmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak 8 aylık desteksiz oturuyor, tutunarak dikilebiliyorsa motor gelişiminde sorun olmadığını düşünürüm.Ck değeri, anlamlı oranda yüksek değil. bir kere düşse, bir tarafını incitse hafif yükselme olabilir. Çocukk hekiminiz ile görüşün derim. Gerek görürse çocuk nöroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm. Sağlıcakla k alın

22 Kasım 2015 22:38