Şf
Soru Sahibi
13 Ekim 2015 12:44

NÖROBLASTROM HASTASI SONRASI (BÖBREK YETMEZLİĞİ)

Sayın hocam kızım 5 yaşında ve 3,5 yıldır NÖROBLASTROM (4.EVRE) tedavisi görmekte. Tedavi aşamaları sırasıyla; 1-ameliyat 2-kemoterapi (9 kür) 3-otolog kök hücre nakli 4-ışın tedavisi (14 seans) 5-idame tedavisi 9 kür-(roacutene) Yaklaşık bir yıl önce MBIG çekiminde böbrek problemi çıktı . o tarihten itibaren devamlı nefroloji dalında takip halindeyiz.önceleri ayda bir sonrasında 2 ayda bir günlük idrar topluyoruz ve tahlil veriyoruz. sonuç da böbreğin artık işlev görmediğini söylediler.enson çekilen MR sonucumuz aşağıdadır. Değerli görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum Sayın meslektaşım, Hastanızın *** *** ** tarihli Tüm Batın MR ve Lomber MR incelemesinde; Sol adrenal gland lojunda ve paraaortik alanda operasyona bağlı metalik klipler izlenmektedir. Nüks lehine bulgu saptanmamıştır. Karaciğer, dalak ve kemik iliğinde demir birikimi lehine diffüz sinyal kaybı izlenmektedir. Lomber vtebralarda metastatik lezyon saptanmamıştır. Sol böbrekte hafif atrofi izlenmektedir. (Sağ böbrek uzunluk : 91 mm, sol böbrek uzunluk 76 mm) Diğer abdominal yapılara ait patoloji izlenmemiştir. SONUÇ: Nüks veya rezidü lehine bulgu saptanmamıştır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Filiz hanım, Çocuğunuzun böbreklerini değerlendirmek için en son DMSA ve üre, kreatinin sonuçlarını bilmemizde yarar vardır. Bunları bildirirseniz yorum yapabilirim. Geçmiş olsun.

15 Ekim 2015 12:20
Şf
Soru Sahibi

Sayın hocam son NEFROLOJİ BÖLÜMÜ idrar tahlilleri aşağıdaki gibidir. -İdrar Hacmi (Protein) 1150 cc/gün -Protein, İdrar Sonuç normalden yüksek 25,6 mg/dL 1-14 -Protein 24 Saat Sonuç normalden yüksek 294,4 mg/24 Saat 0-140 Mikroalbumin, 24 Saat İdrar -Mikroalbumin, İdrar 66,6 mg/L <300 -İdrar Hacmi (Mikroalbumin) 1150 cc/gün -Mikroalbumin 24 Saat Sonuç normalden yüksek 76,59 mg/ 24 Saat 0-30 Protein, 24 Saat İdrar Tam İdrar -Hemoglobin Negatif NEGATİF -Lökosit * Negatif NEGATİF -Glukoz ++ NEGATİF -Protein Eser NEGATİF -Keton Negatif NEGATİF -Nitrit Negatif NEGATİF -Bilirubin Negatif NEGATİF -Ürobilinojen Normal NORMAL -Dansite *** *** ** -pH *** *** ** -MIKROSKOPI (SEDIMENT) -Eritrosit 0 HPF 0-3 -Lökosit 0 HPF 0-5 -Yassı epitel 0 HPF 0-15 -Yassı olmayan epitel 0 HPF 0-3 -Bakteri 0 HPF <10 -Silendir 0 -Kristal 0 Copyright *** *** ** ONKOLOJİ BÖLÜMÜ tahlil sonuçları ise aşıdaki gibidir; Nöron Spesifik Enolaz (NSE) Sonuç normalden yüksek 25,64 ng/ml < 18 Ürik Asit 3,2 mg/dl 2-5.5 Protein, Total 6,8 g/dL 6-8 LDH (Laktat Dehidrogenaz) Sonuç normalden yüksek 245 U/L *** *** ** Kalsiyum 10,5 mg/dl *** *** ** MG (Magnezyum) 2,17 mg/dl 1.7-2.3 Na (Sodyum) Sonuç normalden düşük 137 mmol/L *** *** ** Potasyum 4,66 mmol/L 3.4-4.7 Glukoz 97 mg/dl *** *** ** Üre Sonuç normalden yüksek 51 mg/dL 10-48 Kan Üre Azotu (BUN) Sonuç normalden yüksek 23,83 mg/dl 5-18 Kreatinin,Serum Sonuç normalden yüksek 0,68 mg/dL *** *** ** Tam Kan Sayımı -Lökosit (WBC) 12,3 10*3/uL 6-17 -Nötrofil oranı (NEUT%) 33,8 % *** *** ** -Lenfosit oranı (LYMPH%) Sonuç normalden yüksek 55,7 % 14-51 -Monosit oranı (MONO%) 8,39 % *** *** ** -Eozinofil oranı (EO%) 1,32 % 0-7 -Bazofil oranı (BASO%) 0,866 % 0-2.5 -Nötrofil mutlak sayısı (NEUT#) 4,17 10*3/ul *** *** ** -Lenfosit mutlak sayısı (LYMPH#) Sonuç normalden yüksek 6,87 10*3/uL 0.6-3.4 -Monosit mutlak sayısı (MONO#) Sonuç normalden yüksek 1,04 10*3/ul *** *** ** -Eozinofil mutlak sayısı (EO#) 0,*** *** ***3/uL 0-0.7 -Bazofil mutlak sayısı (BASO#) 0,*** *** ***3/uL 0-0.2 -Eritrosit (RBC) 4,26 10*6/uL 3.8-5.4 -Hemoglobin (HGB) 12,9 g/dl 11-13 -Hematokrit (HCT) 36,4 % 31-41 -Ortalama eritrosit hacmi (MCV) Sonuç normalden yüksek 85,5 fL 71-85 -Ortalama eritrosit hemoglobini (MCH) Sonuç normalden yüksek 30,4 pg 23-30 -Ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) Sonuç normalden yüksek 35,5 g/dL *** *** ** -Trombosit (PLT) *** *** ***3/uL *** *** ** -Ortalama trombosit hacmi (MPV) 6 fL 6-11 -Trombosit dağılım genişliği (PDW) 16,6 fL 16-20 -Plateletkrit (PCT) 0,176 % *** *** ** -Eritrosit dağılım genişliği(RDW-CV) 15,1 % *** *** **

16 Ekim 2015 14:32
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Filiz hanım, Çocuğunuzun üre ve kreatinin normal. Çok az idrarla protein atılımınız yüksek. DMSA nızıda görsek uygun olur. Böbrek için herhangibirşey yapılmayacak. Sadece takip edilecek.e

16 Ekim 2015 17:00