NE
Soru Sahibi
9 Aralık 2017 22:36

Nefroloji - idrar sonuçları

Nefroloji - Merhabalar, Babam Cuma günü kan ve idrar tahlili yaptırdı. Yaklaşık 2013 yılından beri nefroloji bölümünde takip altında. Tansiyonunu takip ediyoruz. Ortalama 12-6, 13,5 -7 gibi çıkıyor. En son yapılan tahlillerde (aç olarak yapıldı) Glukoz 131, Kreatinin 1.32 (bu değer 2013 lerde 2.2 gibiydi), eGFR 55.04, ürik asit 7.46 çıkmış. Kolestrol HDL, kalsiyum, potasyum, sodyum ve fosfor değerleri normal referans aralığında görünüyor. Spot idrar sonuçları ise şöyle; Kreatinin idrarda 165.9, idrar proteni-idrar kreatinin 119,95, Protein idrarda 19.9 çıkmış. Hemogram sonuçlarının tamamı normal değerlerde. Rica etsem özellikle spot idrar bölümünün yorumlarını rica edebilirmiyim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Merhaba, Babanızın yaşını belirtmemiş olduğunuz için, olması gereken böbrek işlevini söylemek zor. Böbrekleri yüzde 55 oranında çalışıyor, ılımlı bir böbrek yetmezliği var. İdrarda çok hafif bir protein kaçağı mevcut. Genel tablo gayet iyi görünüyor. Sağlıklı bir ömür dilerim.

10 Aralık 2017 13:33