LN
Soru Sahibi
26 Eylül 2015 23:46

Muhabbet kuşu ayagı

Hocam merhaba muhabbet kusum yaklasik nerdeyse 4 hafta once falan ayak parmagini demire sıkıştırdi sıkıstırdıgı sirada ucarak parmagini kurtarmaya calisti o sirada hemen mudahale edip parmagini kurtardim ama ayagini bir kac gun gecmesine ragmen bir turlu basamadi bende veterineri arayarak durumu anlattim bana 1 haftaya kalmaz gecer dedi fakat 4 hafta oldu hala bir gelisme yok hala basamiyor bassada kısa sureli ve ayaginin dirsek gibi bir kismi sis durumda buna ragmen demirlere tirmaniyor konusuyor fakat is tunege oturmaya geldiginde ayagini kaldiriyor benim aklim buna cok takildi suanda kusumu goturdugum veterinerde sehir disina cikti bu sebeple baska yerede guvenemedigim icin baktiramadim doku zedelenmesi olabilir dediler hatta veterinere fotoğraf gönderdim doku zedelenmesi yüksek ihtimal dedi ama hocam sizce gecer mi bu ne kadar sure daha surer endiselenmeli miyim birde kuşumu çok az çıkartıyorum dışarı ayagi iyileşsin diye çıkarmalı mıyım? Cıkarmamam gerekiyorsa ne kadar sure çıkarmamalıyım? yardimci olursaniz cok cok sevinicem simdiden cok tesekkurler..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Ortopedik olaylarda kafes istirahatinin süresi sıkıntının yaşandığı organın iyileşme süresi demektir. Şayet bu olay bir yumuşak doku travması (ydt) ise bir süre sonra iyileşme farkedeceksinizdir ancak aksine kafes istirahatine rağmen semptomlarda negatif yönde ilerleme gozluyorsaniz yani sisligin artması, basışın yamulmasmasi vb. o zaman olay ydt dışında bir boyutta kırılma, çıkma gibi bir boyutta olabilir. Bu durumda yine size en yakın veteriner hekimin desteği gereklidir. Kuşlarda kırık vakaları cok büyük bir hızla iyileşme eğilimi göstermesinden dolayı yamuk kaynamalara mahal vermeme adına hızla müdahale gerektirir. Bu sebepten size en yakin klinige başvurup kuşunuzu bir hekim kontrolünden gecirmek en doğru yol olacaktır.

27 Eylül 2015 05:00