KF
Soru Sahibi
14 Ekim 2016 11:54

Msa ve Rem uykusu

Hocam merhabalar. 20 yaşındayım Son 1 haftadır rem uyku bozukluğu yaşıyorum. 2 gün oldu , birinde rüyamda kavga ediyordum . Gerçekte de yan yataga yaklaşık yurt odamdaki arkadaşı tekmeliyormuşum. Dün ise korkunç bir rüya gördüm ve bağırarak uyandım. Rem uyku bozukluğuna sahip olanların yarısına yakınında 10 yıl içerisinde parkinson çıktıgını okudum. Parkinsondan korkmuyorum çünkü ilaçlar veya beyin pili ile düzgün bir hayat sürebiliyorlar Ama korkum multisistem atrofi hastalıgı. Sanırım onun tedavisi yok Hocam rem uyku bozukluğu yaşayanların tamam yarısı parkinson oluyor dersek , multisistem atrofi olma olasılıkları bu %50 nin içinde mi ? Mesela düz mantık benim parkinson olma olasılığım %30. MSA olma olasılıgım nedir ? Rem uyku bozukluğu yaşayanların ileride % kaç olasılıkla msa olacagını belirten herhangi bir şey var mı ? Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, sana önerim bu uyku sorunun için tedavi desteği alandır. Uyku derinliğini arttıracak bir ilaçla bu şikayetlerin düzelir. Diğer olasılıklara ise çok fazla takılma. Bunlar herkes için ihtimal dahilinde olan hastalıklardır. %10,%20,%30 gibi oranlar sadece bilimsel çalışmalar için geçerlidir. Bir kişide bir hastalık varsa bu %100 dür, yoksa %0 dır. Dolaysı ile bu söylemiş olduğun hastalıklar senin için şu an %0 dır. Geçmiş olsun. Saygılarımla.

23 Ekim 2016 13:28