AM
Soru Sahibi
21 Temmuz 2014 17:11

Miyenilizasyonda gecikme?

Merhabalar hocam benim kızım ölü doğum oldu ve canlandırma yapıldı şuan 22 aylık. Çok şükür bir rahatsızlığımız yok.Araştırma hastanesinde tetkiklerimiz sürekli yapıldı ve genel olarak bir sorun çıkmadı.Fkat en son çekilen MR.ımızda yazanları sizinle paylaşmak istiyorum. Soru işaretli kısımlarda ne anlatılmak isteniyor? ve sinyal değişiklikleri ne ifade ediyor? yardımcı olursanız çok memnun olurum çok tedirginiz. Sürekli kontrole gittiğimz doktor bizi tatmin edici açıklamalardda bulunmadı bende size başvurdum. Ön Tanı: Konvezyon aneksik doğum Serebral MR inceleme; İnceleme aksiyel T1(CUBE SE), aksiyel-sagital T2(TSE), koronal T2 efektli(TİR) planlarda rekonstrükte edilmiştir. İnfratentorial kesitlerde, posterior fossa oluşumları, 4. ventrikül, bazal sisternalar, beyin sapı normal sınırlardadır. serebello pontin bileşke ve internal akustik kanallar her iki tarafta doğaldır. Supratentorial kesitlerde santral ve perifeirk BOS alanları bilateral bazal ganglionlar olağandır.Korpus kallozum gövde kesimi seviyesinde sağ lateral milimetrik kistik sinyal değişikliği dikkati çekmektedir.(virshow robin mesafesi?, supependimal kist?) Sentrum semiovali düzeyinde beyaz cevher posterior kesimlerinde hafif düzeyli T2 ağırlıklı çalışmalarda hiperintens izlenen sinyal değişiklikleri dikkati çekmektedir.(miyelinizasyonda gerilik? hipoksik iskemik doğum öyküsüne sekonder sinyal değişikliği?) Supraseller sistern selle boşluğuna hafif düzeyli herniasyon ile uyumlu yer değiştirmiştir. Bilateral perioptik BOS mesafelerinde hafif düzeyli belirginleşme mevcuttur.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erhan Bayram
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Merhabalar Öncelikle gecmis olsun Beyin MRG de tanımlanan lezyonlar dogum yaşanan sıkıntı ile ilişkili gibi gorunuyor. Bu lezyonlarin klinik olarak su ana kadar bulgu vermemesi sevindirici. Bu arada bu lezyonlarin muhakkak klinik bir yansıması olacak diye bir kaide yoktur. Olgumuzun öncelikli olarak yakın klinik takibi gereklidir. Takipte klinik şüpheli bulgular gelişmesi durumunda tetkik ve tedavi sekillenecektir . Su aşamada cocuğunuzun sadece bir cocuk nöroloji uzmanının takibine aldırmanız ve onun yönlendirmeleri ile hareket etmeniz yeterlidir Cocuğunuzla birlikte sağlıklı ve mutlu günler dilerim Saygılarımla

21 Temmuz 2014 23:25
AM
Soru Sahibi

Cok tesekkür ederiz hocam birazda olsa icimizi rahatlattinz.Kizimizi sürekli cocuk nörologu tarafindan kontrol altinda bulundurmaya devam edecegiz.Sizede saglikli günler dileriz.Saygilar...

22 Temmuz 2014 00:33
Prof. Dr. Erhan Bayram
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Teşekkür ederim

22 Temmuz 2014 12:14