AA
Soru Sahibi
7 Ocak 2014 00:58

midem ve antidepresanlar

iyi çalışmalar Orkun bey.size aslında uzun zamandır kafama takılan soruları sormak istiyorum.6 ay önce midemden rahatsızlandım.ilk önce iştahsızlık sonra midemde bir şey tıkalıymış gibi bir his,kasılmalar,özellikle ayağa kalktığımda duyulan ağrı, bulantı ve kusmayla devam etti.bunun üzerine gastroentorolojiye gittim.ultrasonla mideme bakıldı ve huzursuz bağırsak sendromu teşhisi koyuldu gerekli tedaviyi oldum.tiroid ,böbrek ,kansızlık vs tahlillerim yapıldı ama herhangi bir olumsuzluk görülmedi ancak mide bulantılarım geçmedi.bulantıdan yemek yiyemeyecek duruma geldim.bunun üzerine psikolojik olabileceği söylendi.psikiyatriye gittim ve antidepresanlara başladım.ilk önce rexapin 2,5 mg la başladım.o şikayetlerimi çözmeyince solıan a geçtik.solıan la birlikte laroxyl 40 mg kullandım.mide bulantılarım biraz biraz geçmeye başladı ancak o da yeterli gelmeyince ketilept anafranil ve zedprex i üçlü olarak kullanmaya başladım.(ketilept 150 mg anafranil 75 mg zedprex 20 mg)ancak tuhaf olan bir durum vardı.bu ilaçların hiçbiri uyku veya iştah açılması yaratmadı.doktorum da duruma şaşırdı.mide bulantısını geçirmesi dışında herhangi bir etkisi olmadı.üstelik midemden rahatsızlanmadan önce bir dönem laroxyl 10 mg kullanmıştım ve onu içince hem iştahım açılmış hem de uykumu getirmişti.bu kadar düşük doz bile beni etkileyebilirken daha sonraki kullandığım laroxyl 40 mg ın hiçbir etkisi olmadı.ketilept anafranil ve zedprex de gerekli etkiyi göstermedi.kafama takılan soru ilaçların etki etmemesinin nedeni psikolojik midir?midede algı bozukluğu gibi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilirmi?durumumu değerlendirirseniz çok sevinirim.teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba ,bahsettiğiniz şikayetlerle ilişkili olarak ilaçların etki etmesini belirleyen birçok durum vardır.Bunlardan birisi de sindirim bozukluklarıdır.Huzursuz bağırsak sendromu da bunlardan birisidir.Laroxyl yani etken madde amitriptilin kullanılabilir ,ancak tedaviye rağmen bazı durumlarda yanıt alınamadığı olmuştur.İlaçlarda azaltmaya gitmek ,çoklu ilaç kullanımından ziyade tekli ilaç ,etkili doz ve yeterli süre kullanmak,beslenme alışkanlığınızda sindirim sisteminizi yormayacak yumuşak lifli gıdalara ağırlık vermek ,egzersiz ve yoga ,pilates gibi terapi niteliğinde hayat kalitesini arttırıcı programları hayatınıza dahil ederek bu sorununuzla başa çıkabilirsiniz,mutlu günler dilerim.

7 Ocak 2014 10:50
AA
Soru Sahibi

merhaba orkun bey ben size 07.01.2014 tarihinde soru sormuştum ve soruma yanıt vermiştiniz.ilk önce sorumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.cevaplamak zorunda olmadığınız halde yanıt vererek yardımcı olmaya çalışmanız gerçekten çok güzel.şu an sorum burda görünüyor mu bilmiyorum.midem ve antidepresanlar konu başlığımdı.ilaçların gerekli etkiyi niçin göstermediğini sormuştum.siz de huzursuz bağırsak sendromu ve sindirim sistemine bağlı olarak ilaçlar gerekli etkiyi göstermeyebilir demiştiniz.bu zamana kadar 5 doktora gittim ve böyle bir açıklama yapılmamıştı.o yüzden eğer sizi rahatsız etmiş olmazsam bu konuyu biraz daha araştırmak istiyorum.kendimde bizzat internetten araştırmalar yaptım.acaba teşhisiniz hakkında bana biraz daha açıklamada bulunmanız mümkünmü?ilaçların sakinleştirme uyku vb etkiler yapmamasının nedeni sadece psikolojiye bağlı olan huzursuz bağırsak sendromu ve sindirim bozukluğundanmı kaynaklanıyor?yani psikolojik olması dışında midemden bağırsaklarımdan veya başka bir nedenden bir sorun varmı diye şüphelenmeme gerek yok mu diyorsunuz?.bunu açıklayabilirmisiniz bana biraz daha?mide bulantılarımı azalttı ama malesef iştahsızlığım devam ediyor.ilaçlarımı tekrar yazıyorum ketilept 150 mg anafranil 75 mg zedprex 20 mg günde.ve siz çoklu ilaçtan çok etkili dozda ilaç kullanmanın daha iyi olabileceğini söylemişsiniz.tavsiyeleriniz benim için önemli bu yüzden düşüncelerinizi alabilirsem mutlu olucam.tekrar çok teşekkür ediyorum

17 Ocak 2014 00:33

Merhaba,size yardimci olabildiysem ne mutlu bana,su an icin tedavinize baktığımda yine çoklu ilaç kullaniminiz oldugunu görüyorum,bu etapta daha önceden bahsettiğimiz gibi durumla yani sindirim sistemindeki sorunlarla başa çıkmanız zor gibi gözüküyor , daha az ilaç daha uygun dozlarda daha faydalı olabilir,ancak buradan müdahale etmemiz doğru olmaz,muhakkak bir psikiyatrik görüşme ile buna karar vermek uygun olacaktır,mutlu günler.

17 Ocak 2014 10:45
Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın Psikiyatri

Yazar toplam 220 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Efexor dan cymbaltya geçiş Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Problem nedir? Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Başımda basınç hissi Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube