LJ
Soru Sahibi
20 Aralık 2019 16:26

mide delinmesi

selam hocam.fazla miktarda sürekli sirke içilmesi mideyi delebiliyormuş.bir doktordan öğrendim.peki,lahana turşusu da sürekli fazla tüketilirse mideyi delebilir mi?bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Bu ifadeler bir uyarının önemini belirtmek için yapılan vurgulardır. Bir insanın midesinin delinme aşamasına varıncaya kadar bir çok aşaması vardır. Önce gastrit, erozyon, yüzeyel ülser, derin ülser, kanamalar, ve perforasyon (delinme) aşmaları vardır. Bu aşamalarda ağrı oluşur. Kişide tedbirini alır... Doğal yollardan oluşturulmuş sirke mide delinmesine yol açmaz. Ama kimyasallarla hazırlananlar uzun süre kullanımda mideye zarar verebilir. Sirke yemek ve özellikle salatalara katılarak kullanılmalıdır. Direkt içmek, uzun süre içmek tabi kullanım yolu değildir. Turşularda doğal yollarda yapıldığında ve tüketimi abartılmazsa mideyi delmez. Ciddi ülseri olanlar hem hem sirkeyi hemde turşuyu dikkatli kullanmalıdırlar. Ağrı kanama gibi durumlara neden olabilirler. ..

23 Aralık 2019 23:32