ÖE
Soru Sahibi
17 Şubat 2018 16:59

Mesane tümörü

Hocam merhaba Sol üreter alt uçta orifise uzanıp mesane içerisine protrüde olan 16.7 mm boyutta yoğunluk alanı görülmektedir. Sol böbrek pelvikalisiyel yapısında grade 2 düzeyinde genişleme izlenmektedir.Sağ böbrek 112×48mm sol114×60mm ölçülmüştür.Hocam sol böbreğin alınması gerekirmi?Genel bir değerlendirme yaparmısınız?Tşkler

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle bu tümörün TUR ile alınması gerekiyor sonrasında eğer üreterin üst kısımlarında ve böbrekte tümör yoksa sadece üreter alt ucun alınması ve mesaneye yeniden bağlanması yeterli olabilir. Ancak daha üst seviyelerde tümör varsa böbreği de almak şarttır.

19 Şubat 2018 11:12