DN
Soru Sahibi
25 Mart 2011 15:07

Merhaba, Ben 1.75 miyopum ve hiç gözlük kullanmadım. Ancak lazer ile teda

Merhaba, Ben 1.75 miyopum ve hiç gözlük kullanmadım. Ancak lazer ile tedavi olmak istiyorum.En son yaklaşık bir ay önce muayene oldum.Doktorum korneamın lazer için uygun olduğunu söyledi, Fakat şöyle bir endişem var.Gözlerimdeki miyop için ameliyat olursam ilerki yaşlarda katarak geçirmem durumumda ikinci kez lazer olamıyormuşum ve kör olma durumu olabiliyormuş.Bu nedenlede de korkuyorum lazer olmaktan.Şayet ilerde katarak olursam ikinci kez lazer olabilir miyim?Konu ile ilgili olarak yardımlarınızı rica ederim. tşk

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Serdar Özler
Göz Hastalıkları

1. Sadece korneanızın uygun olması laser ameliyatı için yeterli değildir, aynı zamanda retina dahil pek çok dokunun uygunluğu gerekir. 2. Katarakt ameliyatı gereken eski laser ameliyatı olmuş kişilerde ana sorun katarakt ameliyatlarında göz içine kkonulması gereken mercek hesaplarının yapılamaması idi. Şimdi bu sorun da düzeltildi. Dolayısı ile ilerideki katarakt ameliyatını düşünmenize gerek kalmadı. 3. Laser myopi ameliyatı kornea dokunuzun kalınlığının izin vermesine bağlı olarak bir kaç kez tekrar edilebilir. 4. Laser myopi ameliyatlarınının kendisine mahsus komplikasyonlarını detaylı olarak öğrenmeden elbette ameliyat olmayın. Her estetik ameliyat gibi bu ameliyatın da komplikasyon istatistikleri elbette mevcuttur. 100de 100 garanti hiçbir ülkede hiç bir doktorun elinde yoktur. 5. Korkuyorsanız ve mükemmeliyetçiyseniz herhangibir ameliyat olmadan önce 2 kez düşünün Sevgiler Sevgiler

26 Mart 2011 05:54