ge
Soru Sahibi
24 Şubat 2018 21:25

memede kist,hipeokoik lezyon

Merhabalar hocalarım.Subaylığı kazandım ve sağlık yönetmeliğine baktım memede iyi ve kötü huylu kitle ve her türlü nodül elenme sebebidir yazıyor.Ben 12 yıl once her iki memeden fibroadenom aldırdım ve şuan 2 tane basit kist,1 tane komplike kist ve fibroadenom ile uyumlu hipeokoik nodüler oluşum yazmış doktorum.Bu durum da eleniyor muyum.Çok korkuyorum..Ben bu kist ve hipeokoik lezyondan kurtulabilir miyim.15 dk lık operasyonlar varmış.12 yıl önceki ameliyattan iz kalmadı ayrıca hocam bu bendeki rahatsızlık ciddi midir.Elenmemi gerektirecek kadar kritik mi duruyor durumum

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Erkan Öztürk
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Bildiğim kadarı ile iyi huylu lezyonlar erlenme nedeni değil fakat bu konuda net cevabı heyet hastanelerinden alabilirsiniz. Hipoekoik solid lezyonlar ultrasonografide iyi huylu olarak değerlendiriliyorsa genelde takip gerektiren lezyonlardır. Tanı konduktan sonra iki senelik takipte aynı yapı ve boyutta olan lezyonlarda yıllık takibe geçilebilir. Bu dönemde bir şüphe olursa kalın iğne biyopsisi ile değerlendirilmesi önerilmektedir. Geçmiş olsun.

24 Şubat 2018 21:44