14 Nisan 2018 12:51

MEME KITLE

HOCAM ANNEM 44 yasında :Sağ memede kitlesi olan hastada çekilen ACİL BİLATERAL MEME ve AKSİLLER USG'de 'Sol meme saat 2 hizası areola kenarında birbirine komşu 8x6 mm ve 9x5 mm boyutlarında hipoekoik yapıda düzgün sınırlı lezyonlar dikkati çekmiştir. (yoğun içerikli kist? FA?). Sol memede büyüğü saat 3 hizası areolaya 4 cm mesafede 20x6 mm boyutlarında olmak üzere birkaç bazılarında ince septa bulunan bazıları yoğun içerikli kistler dikkati çekmiştir. Sağ meme saat 11 hizası areola kenarında 36x27 mm boyutlarında lobüle konturlu ince septalı anekoik kist dikkati çekmiştir. Sağ memede büyüğü saat 9 hizası areolaya 4 cm mesafede 21x5 mm boyutlarında olmak üzere birkaç adet kist dikkati çekmiştir. Her iki aksillada büyüğü sağda 22x9 mm boyutlarında reaktif lenf nodları dikkati çekmiştir. SONUÇ: BIRADS 3, takibi önerilir.' olan hastada sağ meme saat 11 hizasındaki 3 cm'lik kitleden tru-cut biyopsi alındı. Malign? PATOLOJİ SONUCU :Kesitlerde yağ dokusunu da içeren, yaygın fibrohiyalize bir stromada dağılım gösteren meme dokusuna ait duktal ve asiner yapılar izlendi. Birkaç odakta 'Kolumnar hücre değişikliği' bulguları gösteren düzensiz konturlu, hafif genişlemiş ve bazılarında sekresyon olan terminal duktal lobüler üniteler ile bir odakta 'Flat epitelyal atipi'yi düşündüren bulgular izlendi.Tekrarlayan seri kesitlere rağmen gönderilen materyallerde maligniteyi düşündüren bir bulguya RASTLANMADI. Olgunun takibi ve klinik gereklilik halinde tru-cut biyopsi tekrarı önerilir. ne yapmamız gerekir bu durumda nasıl bir takıp ve yol izlenmeli yada ameliyat olursa ne kadar surede iyilesir ayaga kalkar

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öznur Hanım Öcelikle geçmiş olsun. Aslında takip olması gerek USG raporu fakat tru-cut biyopsi yapılmış. Sonuç olarak flat epiteliyal atipi için takip gereklidir. Amam annenize bir ay sonra meme MR çekilmesi uygun olacaktır. Bu arada ailede meme kanserini bilmektede fayda var. İyi günler diliyorum

16 Nisan 2018 00:26
Soru Sahibi

Hocam ilginiz icin cok tesekkur ederim .Ailede meme ca yok ama ananem rahim kanserinden vefat etti sadece yakin bi zamanda sizce ameliyatla alinmasi gerekir mi yoksa takip mi edilmeli hocam simdiden cok tesekkur ederim emeginize ellerinize saglik

16 Nisan 2018 05:32
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Meme MR sonucu ile tekrar değerlendirilmesi uygun olacaktir

16 Nisan 2018 09:45