OB
Soru Sahibi
10 Temmuz 2014 17:50

makattan gelen akinti

İyi günler hocam benim sorunum makattan gelen sarı-turuncu bazen de kahverengi akıntı. bu akıntı ilk olarak çok fazla ıkınarak yaşadığım bir dışkılama sonrasında başladı. yaklaşık 3 aydır anüs kanalının içinden dışkıdan sonra sarı/turuncu bir akıntı geliyor. makatın kenarında herhangi bir şişlik ya da sivilce yok. daha önce bir apse yada makat hastalığı da geçirmedim. bu sorunla alakalı olarak 3 ayrı genel cerrahi uzmanına muayene oldum anoskopi ve elle muayene sonrasında makat bölgemde her hangi bir sorunum olmadığı bu akintiya sebep olacak rahatsizliklarimin (hemoroid, çatlak vs.) olmadigi beslenmeme dikkat edersem gececegi söylendi. beslenmeme son donemde oldukça dikkat ediyorum ancak akıntılarım devam ediyor. ilk zamanlardan bu yana oldukça seyrelmiş durumda. önceden gün içerisinde sürekli olarak çamaşırımda kirlenme olurken şu an ara sıra oluyor. dışkılama alışkanlığımda her hangi bir değişiklik yok ancak akıntıya bağlı olarak dışkı rengi de hafif sarımtrak oluyor bazen ve genelde 2-3 gunde bir tuvalete cikiyorum. bazen tam bosalamama hissi yasiyorum. akıntı dışında başka bir şikayetim de yok. Ancak bu akinti dolayisiyla perianal bolgemde tahris soz konusu. 19 yaşındayım ve bu durum beni oldukça korkutuyor.gittiğim doktorların söyledikleri beni fazla tatmin etmiyor.ciddi bir rahatsızlık olabileceğinden ve tedavi konusunda gec kalmaktan cok korkuyorum. acaba bu bir kanser belirtisi olabilir mi? 3 doktorumunda muayene sırasında bunu teşhis edememe ihtimali varmıdır. bu akıntıya sebep olacak hastalıklardan bana bahsederseniz ve yönlendirirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürlerimi sunuyorum vereceğiniz cevap için. iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Oktay İrkörücü
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Hastalığınız kalın barsağınız ile ilgili olabilir. İnflamatuar barsak hastalığı dediğimiz kalın barsak hastalığında bu bulgular olabilir ayrıca kalın barsağınızda yerleşmiş olan bir polip nedeni ile de olabilir. Öncelikle bahsettiğiniz durumun normal olmadığını ve mutlaka araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Bir gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı ve kolonoskopi yaptırmanızı öneriyorum. Geçmiş olsun

10 Temmuz 2014 18:17