ŞH
Soru Sahibi
21 Aralık 2017 22:08

Makat Polip Sorunu

merhaba hocam ben 59 yasindayim. makatta devamli yanma ve arada da kanama sikayetiyle kolonoskopi yapildi bugun. makat polibi bulunup parca alindi patolojiye gonderildi. Oysa üç yıl önceki kolonoskopi sonucumda böyle bir bulgu yoktu. Doktorum son bir yıl içinde gelişmiş olabileceğini söyledi 4-5 mm imiş. bu ciddi bir olay mi hocam ne demek. tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zülfikar Polat
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

POLİPLER genellikle 40lı yaşlardan sonra ortaya çıkarlar . Bazı tipleri yavaş yavaş büyüyerek kansere neden olabilimektedir. Bu nedenle kolonoksopide görülen poliplerin alınması kanser gelişiminin önlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle kolon kanseri önlenebilir kanserler sınıfnda geçmektedir. 4-5 mm polip çok ciddi bir şey olacağını düşünmüyorum. Yinede patoloji sonucunuzu takip etmeniz gerekir.

22 Aralık 2017 09:22