GA
Soru Sahibi
1 Haziran 2015 14:47

mag3 ve dmsa

merhaba doktor bey, 1 günlük erkek ultrason sonucu;böbrekler normal anatomik lojundadır.Sol böbrek sağa göre büyük;sağ 52mm sol 60 mm..çift toplayıcı sistemi vardır.Alt segmentin parankimi incedir..3mm..ekstrarenal karakterli pelvisinde ve kalislerinde ektazi izlenmektedir.(hidronefroz grade3)kalisleri düzdür.Solda üst segmentin(8mm) ve sağ böbreğin (9mm) parankim kalınlıkları,korteks,medülla ve sinüs ekoları tabiidir.Dış konturlar muntazam,perirenal ve pararenal sahalar açıktır. sol alt APDD 10mm sol böbrek alt segmentin proksimal 5mm ve distal 6mm üreterinde dilatasyon vardır. Voiding sonucunda da alt segmente VUR 2-3 vardır. Buna göre MAG3 ve DMSA çekimi istendi..sadece DMSA yeterli değil mi?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Aslı Hanım, Sol da çift toplayıcı sistem ve solda alt segmente 2-3 cü Derece VUR olduğunuzu belirtmişsiniz. Bana göre acilen MAG3 veya DMSA çekmenize gerek yok. Koruma antibiotik tedavisi verilmesi, 3-6 ay civarında sadece DMSA çekilmesi uygundur. Geçmiş olsun.

3 Haziran 2015 12:17
GA
Soru Sahibi

Peki doktor bey parankim incelmesi var..bu iyilesebilen bir durum mu..appd 10mm cok yuksek degil anladigim kadariyla..mag3 u idrar gecisini gormek icin istediğini soyledi doktorum

3 Haziran 2015 12:26
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Doktorunuzun dediklerini yapın. Geçmiş olsun.

10 Haziran 2015 14:50