PA
Soru Sahibi
30 Ağustos 2015 18:01

Lyme şüphesi

Merhabalar, Internette dolaşırken lyme hastalığını gördüm. Beni de 2008 yılında kene ısırmıştı hastanede çıkardılar kendim çıkarmamıştım sonrasında herhangi bir kızarıklık olmadı ama içime şüphe düştü. Yıllar sonra da ortaya çıkabilirmiş. Yorum yapabilir misiniz rica etsem? Türkiye'de yaygın mı ya da ilk ne zaman görüldü? Beni 2008 yılında istanbul/çatalca bölgesinde diz kapağımdan ısırdı, üstümde kalma süresi max 12 saattir. Teşekkürler,

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Merhaba, Türkiye' de tahmin edilenin daha üzerinde oldugu düşünülüyor, Hatta çoğu otizm vakasının altında Lyme Hastalığı' nın yattığı düşünülüyor, .bundan dolayı Türkiye için önemli bir hastalık, Kırsalda görülme ihtimali de daha yüksek, Gelişim Tıp Lab. da bu testin duyarlılığı en yüksek olan doğrulama testi yapılmaktadır, Daha fazla bilgi için *** *** **

31 Ağustos 2015 10:30