kd
Soru Sahibi
24 Eylül 2014 02:27

ly nin yüksek cıkması idrar yolu enfeksiyonuyla mı alakalı ?

hocam merhaba.ben mayıs ayında zatürre ,haziran ayındada idrar yolu enfeksiyonu sorunlarını yaşadım.zatürreyi atlattım ancak idrar yolu enfekiyonu bir türlü gecmiyor tahlilde bol miktarda lükosit cıkıyor 25 arası..öncelikle bekarım,idrar yolu enfeksiyonları icin tüm temizliklerini biliyorum önden arkaya temizlik,tuvalet kagıdı kullanma,günlük ped hatta ic camasırlarımı bile ütüleyen bir insanım.maydanoz sapı kaynatıp iciyorum,mısır püskülü vs denedim antibiyotik kullandım,cipro falan haziran ayından beri 3 defa ürüloji doktoruna cıktım ama bir türlü enfeksiyon gecmiyor.ilk ayda ıdrarda yanma vardı ancak şimdi sadece cok sık tuvalete cıkma ihtiyacı duyuyorum baskada sorunum yok.en son kan tahlilinde LY%58.9 cıktı.bu ne demek anlamadım internette enfeksiyon yazıyor hocam işin uzmanı sizsiniz.enfeksiyon sorunumla lynin yüksek cıkmasının bir alakası olabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

LY % 58,9 daha çok viral enfeksiyonlarda karşımıza çıkan bir oran. İdrar yolu enfeksiyonları kronikleşmeye (müzminleşmeye) yatkın bir hastalıktır. İdrarınızı uzun süre tutarsanız (dışarıda ve temiz olmayan tuvaletlere girmek istemezseniz) enfeksiyonu kolay atlatamazsınız. Antibiyotik kullanmak bazen çok uzun bir süre (5-6 hafta) gerektirebilir. Antibiyotiği de mutlaka kültür-antibiyogram sonucuna göre kullanmak gerek. Ama en önemlisi bol su içmek. Ne kadar sık idrara çıkarsanız bakterileri o kadar çok uzaklaştırırsınız.

24 Eylül 2014 09:31