ÇA
Soru Sahibi
10 Aralık 2012 09:19

LP(A)

Evet olan araştırmalar bunu gösteriyor.Homosistein ise durum farklı gibi gözüküyor.Kısaca bir sene önce dvt geçirdim.MTHFR mutasyonundan dolayı homosistein 40 bulundu.Şu anda b vitaminleri ile bu deger 8 çivarında.Birde lp(a) 120 çıktı.Bunlar dışında kanda dvt nedeni bulunamadı. Evet homosisteini düşürmenin kardiyoıvasküler olaylar üzerine etkileri olamadığı yönünde.Araştırmalar hastanın 12 olan değeri 10 düşürüyor.Bunun faydası yok yada sonucu çok fazla etkilemeyebilir.Yada bu hastalar için homosistein risk faktörü değil. Benim ise 40 olan değer 8 e düşmüştür.Bunun mutlaka faydası olacağı kanatindeyim.Çogu araştırmalar da homosisteini düşürülmesinin karotis damarlarında ki ve diğer olumlu gelişmeleri açıklayabilmişlerdir.Teşekkür ederim hocam..

1 cevap
Cevaplar (1)

Koroner arter hastalığı riskinin aksine MTHFR mutasyonu ilişkili DVT tekrarlayıcı nitelikte olabiliyor. Hatta başka venöz damar yataklarında da tromboz oluşabilir. O nedenle mutlaka B12-Folik asid tedavnizi ömür boyu sürdürmenizi öneririrm. Tekrar geçmiş olsun

18 Aralık 2012 19:50