ÇA
Soru Sahibi
7 Aralık 2012 10:49

lp(a)

Merheba hocam.LP(a) değeri damar sertliği ve tromboz için çok önemli bir risk faktörü. Size sorum ; lp(a) değeri yüksek bir kişi bunu ilaçlarla ( nikotinik asit vb.) ya da farklı besinlerle düşürmek yarar sağlar mı? Lp(a) düşürmenin oluşturdugu riski düşünce değişmediğini söyleyen araştırma yazılar var.( Yabancı kaynak) . Eğer bu değerin düşürülmesi yararlı ise bunu destekliyen araştırmaları söyleyebilirmisiniz. Teşekkür ederim hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Maalesef Lp(a) da aynı homosistein molekülünde olduğu gibi artmış kardiyovasküler risk göstergesi olduğu kesin olarak kanıtlanmış olan ancak -ne var ki- bu maddelerin serum düzeylerinin düşürülmesi ile kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılabildiği gösterilememiş bir risk faktörüdür. Yani sorunuzun kısa yanıtı şu: henüz Lp(a) düşürülmesinin (ki sadece doğrudan bu hedefe yönelik saf bir ajan-ilaç da yok) klinik kardiyovasküler olayları engellediğine ilişkin yaygın ve geçerli bir kanaat oluşturacak sağlam kanıtlar yok. selamlarımla.

10 Aralık 2012 00:02