KS
Soru Sahibi
10 Kasım 2016 22:26

Lomber mrg incelemesi

Lomber lordoz normaldir,tum düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir.İntervertebrsl disklerde dejenerasyonlar gözlendi.T12-L1 diskinde sol parasantral geniş tabanlı herniasyon gözlendi.Tekal keseye basi mevcuttur.L1-2diskinde sol parasantral den ekstrude geniş tabanlı herniasyon gözlendi.Kauda ekinaya basi mevcuttur.L5-S1 diskinde tekal keseye basi yapan posterior protruzyon izlendi.Diger seviyelerde İntervertebrsl disklerin arka konutlarında anlamlı tasma saptanmamistir.Nöral foramen genişlikleri normaldir.Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir.Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadir.Filum terminale serbesttir.İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi.Paraspinal yumuşak dokular normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Gökalp Karaarslan
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ekstrude lomber disk hernisi mevcudiyeti cerrahi bir kriterdir.l1 2 düzeyinde olması ise mutlaka cerrahi endikasyondur.cerrahi dusunmeniz uygun olacaktır saygilarimla

10 Kasım 2016 22:41