SF
Soru Sahibi
31 Mart 2018 13:56

Lomber MRG İncelemesi açılımı?

merhaba. bel ve bacak ağrısı şikayeti ile doktora başvurdum. elime verilen MR raporu aşağıdaki gibi kocaman bir liste. açılımı konusunda yardımcı olursanı9z çok ama çok memnun olurum. şimdiden saygılar.. Lomber lordoz normaldir. Lumbar vertebralarda ve intervertebral disklerde dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Vertebra end platelerinde yer yer çentiklenme şeklinde schmorl nödül basıları izlendi. L3-4 intervertebral diskinde difüz anüler bulginge eşlik eden sağ posterolateral- sağ foraminal protrüzyonlar izlendi. tekal saka sağ anteriordan hafif bası izlendi.sol nöral foramen normaldir. sağ nöral foramen başlangıç bölümünden daralmıştır. L4-5 intervertebral diskinde sağ posterolateral geniş tabanlı inferiora doğru migrasyon gösteren ekstrüzyon görünümü ve eşlik eden difüz anüler bulging izlendi. tekal saka sağ anteriordan bası izlendi. Nöral foramenler sağda biraz daha belirgin başlangıç bölümlerinden daralmıştır. L5-S1 intervertebral diskinde difüz anüler bulginge eşlik eden santral posterior - sol posterolateral süperiora doğru migrasyon gösteren geniş tabanlı ekstrüzyon görünümü - sol foraminal protrüzyonlar izlendi. tekal saka sol anteriordan bası izlendi. tekal sak içindeki sağ ana sinir kök serbesttir. Tekal sak içindeki sol ana sinir köke anteriordan bası izlendi. nöral foramenler solda biraz daha belirgin başlangıç bölümlerinden daralmıştır. L4-5 seviyesinde spinal kanal A-P çapında ligamantum filavum, faset eklem hipertrofilerin katkılarıyla hafif azalma izlendi. (L4-5 spinal stenoz?) konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmmaktadır. Filum terminale serbesttir. intra ve ekstradural kanal içi kitle tesbit edilmedi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bayram Çırak
Beyin ve Sinir Cerrahisi

2 seviyede ciddi bel fıtığınız var rapora göre 2-3 tandede ufak fıtık var film görüntüleriniz ve kliniğinizle beraber değerlendirip ameliyatmı yoksa başka tedavimi karra vermek lazım

4 Nisan 2018 13:59