TM
Soru Sahibi
21 Ağustos 2015 14:35

Lomber Mr Tetkik Sonucu Hakkında

Sayın hocam merhaba. Babamın Lomber MR Tetkik sonucunu size sunmak ve değerli yorumlarınızı öğrenmek istiyorum. Babam 175 cm boyunda 75 kiloda ve 57 yaşında. 3 sene önce omurgasına yakın bir bölgede benign form bir tümör vardı, onu aldırdı. Tekrar ağrı, rahatsızlık hissi falan olunca kontrol amaçlı yeni bir Lomber MR tetkik çektirdi. Sonuçları şöyle : ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- LOMBER MR TETKİK Teknik : Aksiyal T2A, Sagittal T2A, T1A Lomber lordoz doğaldır. Lomber vertebralarının korpus yükseklikleri ve sinyalleri doğal izlenmiştir. ** L3-4,L2-3,L4-5 düzeylerinde diffuz anüler taşmalar dikkati çekmiştir. Anterior Epidural'a mesafesi obliteredir. Tekal kese anteriordan basılanmıştır. L4-5 düzeyinde bilateral nöral foramenler kaudalde daralmıştır. ** L2-5 vertebra korpusları düzeyinde intervertebral disk sinyalleri dejenerasyon ile uyumlu olarak azalmıştır. **L2-3 intervertebral diskinde vertebra posterior elemanlarda geçirilmiş operasyona sekonder defektif görünüm izlenmektedir. ** L1 vertebra superior end-plate anterior kesimde tip-2 dejenerasyon sinyal de ilişklili izlenmiştir. ** IV kontrast madde enjeksiyonu sonrasında operasyon loju düzeyinde belirgin patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Spinal Kord kalibrasyonu doğaldır. Konus medullaris normal lokalizasyonda izlenmiştir. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Değerli görüşünüz nedir bu konuda ? Babamın hastalığı nedir ve ne yapması gerekir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Dursun
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Ciddi bir sorun (en azından tümör nüksü) yok. Disklerde sinir köklerine baskı yapmayan (fazla zararı olmayan) fıtıklar var. Geçmiş olsun.

22 Ağustos 2015 13:08