DK
Soru Sahibi
29 Aralık 2015 18:56

Lomber Lordozu Düzleşmesi

Hocam merhababa ben 21 yasında bir genc kızım, uzun zamandır kuyruk sokumumun 3-4 parmak üzerinde bir ağrı ve arada kasılma kilitlenme vardı dün MR çekildim ve sonuclarımda Bulgular: Lomber Lordozu Düzleşmesi. Konus medullaris L1-L2 düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normaldir, Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.Diskal patoloji izlenmemiş olup Noral foraminal resesler acıktır spinal rotlar serbesttir tekal saka bası saptanmamıstır. L2-L3 L3-L4-L3-4 L5-S1 İntervertebral disk aralıkları disk sinyal intensiteleri end plateler normaldir. olarak yazıyor, belimde düzleşme olduğunu 4-5 omurgada taşma meydana gelmiş dedi, sorum su bu bana ileride ciddi bir duruma yol acarmı fıtık tumor vs.? Birde tedavi olarak 1muskazon ve profenid yazdı. baska birşey yapmam gerekiryormu bu durumdan tamamen kurtulmak istiyorum ve zamanla egzersiz ve ilaçlarla belim gecer mi.. önerilerinizi tavsiye edebilecegınız ilaçları bekliyorum hocam yardımcı olursanız cok sevinirim durumuma cok üzülüyorum

4 cevap
Cevaplar (4)
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bu ilaçlarla geçmezse yeniden yazın lütfen.

29 Aralık 2015 19:05
DK
Soru Sahibi

Hocam merhaba benim ilaclarim bitti 1 hafta oldu biteli, Sabah 1 Aksam 1 Muskazon ve sabah aksam Profenid jel kullanmistim, gecmezse yazin demistiniz, biteli 1 hafta oldu ama durumumda hic bir degisiklik yok agrilarim cok var ayakta ztn hic duramiyorum otururkende zorlaniyorum

10 Ocak 2016 23:14
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bu düzleşmenin miktarı önemli elbette. Fakat muhtemelen ya egzersiz programı, ya da ciddi bir fizik tedavi gerekecek gibi. Yine de şikayetinizin kaynağı farklı bir problem de olabilir. Bu durumda da daha farklı bir tedavi gerekebilir.

10 Ocak 2016 23:26
DK
Soru Sahibi

Hocam merhaba 5 ay once sag kol dirsegimi hafif sekilde carptim ancak yavas yavas kolum kisitlanmaya basladi artik kolay kiramiyorum dirsegimi ve duz tutamiyorum, gecen gun MR cektirdim sonuclarda Humerus lateral epinkondilinde distal ucunda eski kirigi temsil edebilecek tum sekanslarda hipointens hat mevcuttur, humerus distal ucunda ozellikle lateralde yaygin kemik iligi odemi mevcuttur, eklem mesafesinde effuzyon izlenmektedir. Yaziyor, doktorum birseyin yok diyip fast jel yazip gonderdi ama kolum hergun daha kotu oluyor kuramiyorum duz tutamiyorum. Burada yazilanlar ne dmeek tam olarak neyim var koluma ne olmus ve nasil bir tedavi yolu izlemeliyim lutfen yardim edin

23 Nisan 2016 20:57
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bu rapordan çok, muayene bulguları önemli..

24 Nisan 2016 16:41
DK
Soru Sahibi

Dirsegim suan baya sis ve kolumu dumduz tutamiyorum acimaya basliyor ayrica dirsegimi kirdigimda da cok agriyor, kolumun seklinde de farklilik var gibi hocam, ne oldugunu anlamadim cok hafif sekilde carptim oysaki, ne olmus olabilir raporda ne diyor

24 Nisan 2016 22:50
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Böyle durumlarda kas ve tendonlarda, bazen de bağlarda ciddi incinmeler olur. Fizik tedavi veya kuru iğne tedavisini gerektirebilir.

25 Nisan 2016 23:47