şm
Soru Sahibi
10 Eylül 2014 23:18

lens uygunluğu

Merhaba doktor bey. Ben 19 yaşındayım 6 yıldır gözlük kullaniyorum. Hastanede gözün kornea inceliğini olcmuslerdi sonuç olarak gözün haftalik lense uygun değil günlük lense uygun denmisti ben lens almak istiyorum lensi önerir misiniz hangi markayı önerirsiniz batma kaşıntı yapmayacak oksijen gecirgenligi fazla olan?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Bozkır
Göz Hastalıkları

Sevgili Merve , kontakt lens kullanımı kornea kalınlığını ortalama yılda bir mikron kadar inceltir. Kornea kalınlığı en ince yerinde 500 mikronun altına düşerse lazer tedavisi yönünden risk oluşturur. Normalde kornea ortalama 540 mikron kalınlıktadır ancak insandan insana farklılık gösterir. Oksijen geçirgenliği düştüğü zaman lensler korneada daha fazla incelmeye yol açar. Silikon hidrojel kontakt lensler daha yüksek oksijen geçirgenliğe sahiptir. Uykuda göz kapakları kontakt lensin üzerini kapattığı için oksijenasyon azalır. Bu nedenle: 1. Kontakt lensinizi uyumadan önce çıkartın 2. Kontakt lensinizi tavsiye edilenden daha uzun aralıklarla değiştirmeyin 3. Günlük çıkar at lensinizin oksijen geçirgenliği, aylık lensinizin oksijen geçirgenliğinden düşükse fayda yerine zararlı olacaktır. 4. Aylık lens kullanıyorsanız da her akşam lensinizi gözünüzden çıkarın. 5. En uygun kontakt lens, lensin gözünüze takılıp kontrol edilerek yapılan göz muayenesi sonrası tespit edilebilir.

13 Eylül 2014 14:15