şf
Soru Sahibi
7 Mart 2014 16:32

Lens muayenesi bc dia

Hocam merhabalar. Trabzonda ögrenciyim uzun yıllardır gözlük kullanıyorum ve çok sıkıldım. Lens muayenesi oldum fakat ne bc ne dia ölcümü yapıldı. Önce göz numaram klasik olarak ölçüldü sağ da myop -1.75 ast -3.75 aks 172 solda myop -2.25 ast-3.5 aks 5 çıktı bundan sonra bana direk ölçmeden b&l marka ast -2.25 olan lensleri denettirdi. sağ göz nerdeyse hiç düzelmedi çünkü 180 aks lı lens taktı. bi kaç gün sonra ast -2.75 lens getirtip takarız dedi. onları taktım hiç olmadı gözüm de dönüyo gibi resmen her göz kırpmada. reçeteye de son taktıgı lensin bilgilerini yazdı. onları alırsam uyumsuz olacak dedim alışır gözün dedi. Sorum şu hocam. Benim kornea topografim çekildi. bu topografide k degerleri filan var. bu değerlerle uygun temel eğri ve çap hesaplanırmı, uygun lens belirlenebilirmi ? Teşekür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Bozkır
Göz Hastalıkları

Sevgili Furkan Topografiden temel eğri ve çap tahminen hesaplanabilir. Ancak önemli olan deneme lensini göze taktıktan sonraki muayenedir. Lensin çapı, dikliği, hareketi, rotasyonu gözlenir. Sert (RGP) lens ile daha net görürsünüz ancak RGP lensin ayarlanması çok daha tecrübe gerektirir. Derecenizin ilerlemesi durduysa ve gözünüz uygunsa femtosecond teknolojisi ile excimer laser yaptırmanızı tavsiye ederim.

11 Mart 2014 21:07