CM
Soru Sahibi
14 Ekim 2017 22:20

Lenfanjıom

slm hocam 2 yaşında oğlun var anne karnında eşim hamileyken 7 aylıktı anne karnında sağ koltuk altının biraz aşağısında kaburga bölgesine doğru kitle tespit edildi doğduktan sonra kontrolleri yapıldı bir kaç tane çocuk cerrahi hocamız var 6 ayda bir kontrole gidiyorduk küçük ve yumuşak sıvı var gibiydi oğlum 2 yaşına girdi ve son 1 aydır şişlik oldu ve büyümeye başladı kendi doktorlarına getirdim birisi hemen istersen ameliyat ama sonrada tekrar çıkabilir belki dedi diğeri ise en geç 6 ve 4 yaşına kadar beklet kendiliğinden gider belki dedi sen bilirsin dediler bu Lenfanjıom hastalığının bir tedavisi varmıdır yada tek çözümü ameliyat mı ve tekrarlar mı benim aklım daki şüpheler bunlar nasıl bir yol takip etmeliyim siz değerli hocalarıma sorum budur teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ali Korkmaz
Çocuk Cerrahisi

Kistik higroma diğer adıyla kistik lenfanjjiom . (kist: içi su dolu balonlaşma) Üniversite şartlarında takip ettirmeniz önerilir. bölge olarak şişliği giderek artıyor ise opere edilebilir. ameliyat sonrası tewkrarlama olasılığı var . lenfanjiyom kötü huylu değilfdir. vucutta başka yerlerde de olabilir .

16 Ekim 2017 09:27