YS
Soru Sahibi
28 Aralık 2015 15:16

Lakuner infarct ve sinüzit

Merhaba hocam. 4.5 yaşındaki oğlumda ince motor becerilerindeki gerilik (kalem ve kaşık tutmada zorlanma,hamur yoğururken yeterince güç sarfedememe gibi) sebebiyle çocuk nöroloji bölümünde muayene olduk.Belirttiğim konuda ciddi bir sorun saptanmadı. zaten biraz üstüne düşerek becerileri yavaş yavaş kazanmaya başladığını gözlemledik. yalnız Mr sonucu bizi şüphelendirdi.Sonuç şu şekilde : sol sfenoid sinüzit bulguları, solda sentrum semiovale lokalizasyonunda tariflenen kronik lakuner enfarkt odağı (beyin Mr anjiografi ile değerlendirilmesi ve koagulopatiler açısından değerlendirilmesi önerilir). doktorumuz önemli olmadığını belirterek, sebebini öğrenmek adına detaylı kan tahlilleri istedi.Hamilelik ve doğum sonrası her şey normaldi. 3.230 gr ve 49 cm doğdu. gelişimi çok güzel ilerledi. şuan 114 cm ve 20.7 kg. Ailede bildiğimiz bir damar hastalığı yok.Annesi olarak bende varis rahatsızlığı var sadece. Sinüzit ile bağlantılı mı bilmiyorum ama sürekli geniz akıntısı,zaman zaman burun tıkanıklığı ve geceleri çok sık öksürük şilayetimiz var. sinüzit ten haberi olmadan doktorumuz alerjik olabileceğini düşünerek sürekli kullanması için Flixotide 125 mg inhaler, deloday şurup ve onceair tablet kullanmamızı önerdi. öksürük olduğunda ventoline inhaler kullanıyoruz. Sizden öğrenmek istediğim şilayetlerimiz alerjik mi yoksa sinüzitten mi kaynaklı? ayrıca Mr sonucumuz için inceleyen doktor önemsiz olduğunu belirttiği halde bir başka nörolog genetik ve kardiyoloji bölümlerine gidilmesi gerektiğini ve pıhtılaşmayı önleyici tedavi yapılması gerektiğini söyledi. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz. doktorumuz ADnan menderes Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinde.Bunun dışında İzmir e gidebiliriz. Tavsiyeniz olursa tüm imkânları değerlendirerek uygun tedaviyi izlemek istiyoruz. şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Saime hanım iyi akşamlar. Sfenoid sinüs, kafanın içinde beynin alltında yer alır ve genellikle diğer sinüslerle birlikte enfekte olur. Dolayısı ile burun akıntısı sinüzit ile ilgili olabilir ve iyi bir tedavi yapılması uygun olur. Allerjik olmadığı söylenemez ancak allerjik olduğunu söyleyebilmek için, allerji testlerinin yapılması uygun olur. esas olarak evde sigara içenlerin olması, yün, süt, portakal suyu, boyalı şekerleri mümkün olduğu kadar ortadan uzaklaştırmak uygun olur. Çocuklarda strok dediğimiz, damar tranması veya benzer olaylar olabilir. Erken bebeklik ve çocukluk zamanında olanlarda, ailede benzer öykü yoksa tekrarlaması beklenmez ve kabaca yapılan tetkikler normal çıkıyorsa, daha ileri tetkiklere gerek olmadığını düşünürüm. Sağlıcakla kalın

28 Aralık 2015 20:07
YS
Soru Sahibi

Hocam ilginize çok teşekkür ederim.

29 Aralık 2015 00:04
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Geçmiş olsun

29 Aralık 2015 15:58