TB
Soru Sahibi
16 Şubat 2017 00:24

L4-5 ve L5-s1 de bası Sonuç Diskopati.

Merhaba Doktor Turgut bey. Elimdeki rapor bu; Bulgular; Lomber lordoz tabidir. Lomber bölgede vertebra korpuslarının yükseklikleri ve medullotrabeküler sinyal intensiteleri normal olarak izlenmektedir. Tüm düzeylerde disklerin T2W sinyal intensiteleri ve yükseklikleri tabidir. L4-5 düzeyinde sağ parasantral geniş tabanlı posterior protrüzyona sekonder dural kese anteriordan bası altındadır. L5-S1 düzeyinde fokal santral protüzyona sekonder dural kese anterior dan bası altındadır. Lomber spinal lanal normal genişliktedir. Konus medullaris normal lokalizasyon ve fromdadır. Kauda equina lif seyir ve intensiteler doğaldır. Paravertebral yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır. Sonuç: Diskopati. Ameliyet dediler ama garanti vermediler ileride tekrarlanabilir bir durummuş nasıl bir yol izlemeliyim sizce Dr bey.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Turgut Göksoy
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba, Bu kadar sınırlı görüntüleme bulgusu ile operasyon gerekmez. Yapılacak şey egzersizler, fizik tedavi ve bel bölgesinden enjeksiyonlar. Ama hangi sırayla ve hangi yöntemin tercih edileceğii muayeneden sonra anlaşılır. O zaman sorunun tam nedeni ve yapılacak tedavi belirlenecek Geçmiş olsun Prof. Dr. Turgut Göksoy

21 Nisan 2017 11:09