BA
Soru Sahibi
23 Temmuz 2014 00:20

Kuduz

Merhabalar hocam beni 12 gün önce sağ elimin parmağının tırnakla birleşen bölümünden kedi tırnağını taktı belli bile olmuyor ve aşılarımı oluyorum aynı zamanda 3. Doz aşımı aldım benim sağ eli de hafif acıya benzer bir his var 5-6 gündür kedi hala yaşıyor bu arada bu aşının bir yan etkisi midir yoksa psikolojik olabilir mi veya kuduz olmuş olma ihtimalim var mıdır çünkü bana kuduz serumu yapılmadı nedeni nedir acaba söylerseniz çok memnun olurum cevabınız için şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

12 gün önce sağ elinizde, kedi ısırığı sonucu aşılanmanız sizi kuduzdan kesin korur,Kedi,köpek ,kemiricilerden ısırılma ile bazı hastalık amilleri de geçebilir(spirillum,capnocytophage )Bu bakteriler bağışıklığı zayıf kişilerde ateş,lenf nodlarının şişmesi gibi sistemik reaksiyonlar yapabilir.Antibiyotiklerle de kolayca tedavi edilir.Bu bilgiyi size ateş,kırgınlık gibi rahatsızlıklar belirirse ilgili doktorunuzdan yardım almanız için aktardım.Geçmiş olsun.

23 Temmuz 2014 10:33