SE
Soru Sahibi
8 Eylül 2016 20:56

Kuduz Virüsü

merhabalar sayın veteriner hanım. ben üniversite öğrencisiyim yaş 18 6 sene önce yavru kedi tımalamıştı mersinde üstüne gidince acaba yıllar sonra virüs ortaya çıkabilir mi bunu merak ediyorum aşı olmadım. Bu kadar uzun bir süre kuluçka süresi olabilir mi ortaya çıkar mıydı uzun olabilir mi 6-7 sene kadar teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Kuduz virusunun kuluçka süresi farklılık gösterebilir. Ancak sadece tırmalama ile kuduz bulaşmaz. O kedinin kuduz virusunu alabilmesi için daha önceden kuduz bir hayvan tarafından ısırılması gerekir. Kuduz kendiliğinden oluşabilen bir hastalık değildir. Birde sizi tırmalayan kedinin kuduz ise dahi salyasının size teması gerekir. Sizi tırmalayan kedinin kuduz olup olmadığını anlamak için karantinaya alınıp takibi gerekirdi. Üzerinden uzun süre geçtiği için bu aşamayı geçiyoruz. Anlattıklarınız üzerinden yola çıkarsak şuan için kuduz hastalığını oluşturabilecek koşullar gerçekleşmemiş gibi duruyor. Beşeri kısmı için ise bir doktora danışmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

22 Eylül 2016 00:10