GA
Soru Sahibi
23 Şubat 2017 17:51

Kuduz Aşısı

Hocam merhaba. 55 gün önce bir sokak kedisi tarafından baş parmağımın kenar kısmından 2 defa tırmalandım.Ve kanadı.Bölgeyi yıkayıp temizleyemedim.Olayın ikinci günü halsizlik, bulantı,kusma,boğaz ağrısı gibi şikayetlerim oldu. Grip sandım. Olayı babama anlatınca hemen kuduz aşısı yaptırmamız lazım dedi. Ama gece geç olduğu için gidemedik.Araştırma yapınca kuduzun ilk önce böyle belirtiler verdiğini okuyup tedirgin oldum.72 saat dolmadan hemen bir hastaneye gittik.Önce normal muayene edildim üşüttüğüm söylendi, antibiyotik, boğaz spreyi ve ağrı kesici yazıldı.Enfeksiyon bölümüne gittik. Durumu anlattım. 1 doz tetanoz ve 2+1+1 doz olmak üzere kuduz aşısı yazdı. Kuduz immunglobulini falan uygulanmadı. O gün 2 doz kuduz 1 doz tetanoz aşımı oldum. Verilen antibiyotik ile, spreyi kullanmaya başladım. Gece ateşlendim,kustum,halsizdim.Bütün aşılarım tamamlandı. İlaçları 3-4 gün ya kullandım ya kullanmadım. Hocam şimdi sorun şu: yaralanan bölgeyi yıkayıp temizleyemediğim için virüs hızla yayılmış olabilir mi?kuduz immunglobulini yalnızca ısırılma durumunda mı yapılır?Bu durumda uygulanması gerekmez miydi?4 doz aşı yeterli mi bu durumda? Ben 5. doz aşıyı da istedim vurmadılar.Tetanoz aşısının 3 gün sonra yapılması bir sorun teşkil eder mi?Kullandığım ilaçlar aşının bağışıklığına etki eder mi?Hastanede sordum bir şey olmayacağını,kedi tırmalaması sonucu kuduz virüsü bulaşmasının %1 ihtimal olduğunu söylediler. Ama ihtimal ihtimaldir.Şundan soruyorum hocam, yara bölgem kapanmasına iyileşmesine rağmen o bölgede ağrı yaşıyorum.Bazen yanma gibi oluyor. Uyuşuyormuş gibi hissediyorum.Sürekli başım ağrıyor.Boğazımda ağrı var.Karnım ağrıyor. Yutkunurken sanki uyuşuyor boğazım. Hocam korkuyorum.Sizce kuduz olabilme ihtimalim var mı?Belirtiler görüldükten sonra vurulan aşının etki etmediğini biliyorum.Yardımcı olun hocam.Herkes abarttığımı,psikolojik destek almamı söylüyor.Ben çok tedirginim.Ne yapmalıyım?Tecrit altına mı alınmalıyım? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler hocam..

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Engin Seber
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

S.GÖÇET, Kedi tırmalanmaları ile kuduza yakalamna ihtimali çok düşüktür.Aşı ne kadar erken yapılırsa o kadar etkilidir.En geç 72 saate kadar yapılmalı ve çok cidi durumda be kuduz olasılığı varsa aşı le birlikte kuduz hiperimmunglobulin uygulanmalıdır.Ancak uazak kuduz şüphesinde aşı yapılması yeterlidir. Veteriner ve avcı vbg meslek mensuplarına 5-6 tam doz aşı uygulanır.

27 Şubat 2017 14:00
GA
Soru Sahibi

Hocam peki bu şikayetlerim için ne yapmalıyım? Yani şu an kedinin tırmaladığı parmağım yara kapanmış olmasına rağmen ağrıyor. Bu ağrı elime bazen de koluma vuruyor. Başım aralıksız 10 gündür şiddetle ağrıyor. Karnımda da ara ara ağrılar var. Bulantı oluyor. Kusmam oluyor bazen. Boğazımda ve ağzımda da ara ara uyuşma meydana geliyor. Yani bildiğim kadarı ile bu aşı yara bakımı ile birlikte yüksek koruma sağlıyor. Benim yarayı temizleyememiş olmamdan kaynaklı aşının etki etmeme olasılığı olabilir anlamına mı geliyor bu? 60 gün oldu ama yaptığım araştırmalarda( ısırma vakasıydı aslında çoğu) 2 ay sonra hastalık görülen ve ölen vakalara rastladım. Hatta bir vaka da aşı ve serum uygulanmasına rağmen hastalık oluşmuş ve ölmüştü. Hocam bu şikayetlerime bakılırsa ben kuduz mu oluyorum? Tehlikede miyim? Hastane ile görüştüğümde bana yara bölgesinde ağrı olmaması gerektiğini söyleyip beni hepten panik yaptırdılar. Kediyi izleme olasılığımda olmadı maalesef. Yemek yemek için gittiğim yere tekrar gittim ama kediyi göremedim. Merkezi bir yerdeydi zaten. Bulabileceğime ihtimal de vermemiştim. Ben bu şüphe ile hayatıma devam edemiyorum hocam. Her şeyimi etkiliyor bu durum. Ne yapmalıyım, bu korkuyu kafamdan atmalı mıyım yoksa riskli kategoride miyim? Cevabınızı bekliyorum hocam..

3 Mart 2017 20:41
Uzm. Dr. Engin Seber
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

S.GÖÇET, Endişeleriniz yersiz. Kuduz virusu bulaşından sonra 1-2 gün içinde semptomlar(arazlar) görülmez.Bu gibi durumlarda kedi tırmığı hastalığı oluşabilir.Bakterilerle oluşur. Boğazınızdaki o günkü şikayetleriniz USY enfeksiyonu nedeni ile oluşmuş olabilir.Aşınız yapılmış.Rahat olun.Kuduz yönünden bir tehlike altında olduğunuzu düşünmüyorum.

14 Mart 2017 12:21