KH
Soru Sahibi
21 Nisan 2017 16:30

kteph tomografi sonucu

Merhaba, 2015 yılında çekilen BT sonucu Tüm lomber dallarda lümen içi kontrastlanma patent olmakla birlikte bilateral alt loblarda ve sol akciğer üst lobda segmenter dalların distal kesimlerinde kalibrasyonda belirgin incelme ve yer yer kontrastlana dikkati çekmektedir. 1 sene sonra çekilen BT sonucu her iki akciğer alt lob medial bazal segmentin subsegmenter dallarında, sol akciğer lingular segment subsegmenter dallarında, sağ akciğer orta lob lateral segment subsegmenter dallarında kontur düzensizliği ,nce kabilrasyon ve kontrast kaybı izlenmiş olup bulguların KTEPH açısından değerlendirilmesi, Mart ayında sonuncu BT ise ana pulmoner arter ve segmenter dalları proksimallerinde, gross trombus görünümü izlenmedi. Bu geçen 2 sene coumadin ve 1 senedir adempas kullandım. Bu sonuçlara göre pıhtılar da açılma oldu mu? Doktorum katater ile anjio yaptı ve sadece kılcal damarlarda olduğunu söyledi. Yani bu durumda bazı bölgelerde açılma oldu mu? Peki kılcal damarlarda ki pıhtı nasıl alınabilir. PEA ameliyatına uygun mu? Şu anda doktorum ameliyat düşünmüyor.Bir de pulmoner anjio sonucu MAPCA görüldü. Tehlikeli midir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Güven Olgaç
Göğüs Cerrahisi

Geçmiş olsun Hilal hanım. KTEPH benim ilgi alanımda olmamakla birlikte, baştan beri sizi takip eden Göğüs Hastalıkları uzmanının yonlendirmelerini takip etmenizi önerim. Zira bu hastalığın takip ve tedavisi sadece BT ve anjiyografik bulgular ile değil, aynı zamanda klinik bulgular da dikkate alınarak yapılır.

22 Nisan 2017 09:44