CB
Soru Sahibi
16 Kasım 2017 12:00

Ksifoid cikinti

Kaburgalarin ortasindaki ksifoid cikintinin oldugu yerde yatarken yada karnimi icime cektigimde el ile belli olan 3cm capli bir yuvarlak cikinti var. Acimiyor agrimiyor ama orda 2 yada 3 cm capinda bir yuvarlak kemik var gibi.. 31 yasindayim yeni dikkatimi cekti. Doktora gitmeli miyim? Yapisalmidir yoksa sonradan mi olusti anlamadim. Normali nasildir? Orada hic farketmemistim bunu...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sina Ercan
Göğüs Cerrahisi

Bu normal bireylerde bazen öne doğru çıkıntılı olabilen kıkırdak bir yapıdır. Genellikle kilo verince biraz daha belirginleşir ve dikkati çeker. Bu durumda bir şey yapmak gerekmez. Son zamanda farklı bir büyüme olduğunu düşünüyorsanız o zaman bir göğüs cerrahına görünün ve muayene ve gerekli görülürse radyolojik tetkikiniz yapılsın.

26 Kasım 2017 21:27