ym
Soru Sahibi
1 Temmuz 2014 11:28

kronik duodenit

merhaba doktor bey mide sikayetlerim için endoskopi istendi yaptırdım sonucunda barret özefagusu tanısı konuldu biyopsi alındı biyopsi sonucumda immunohistokimya b ve c ibareli duodenum biyopsisine uygulanan cd3çalısmalarda normal sınırlarda(25/100) intraepitelyal lenfositoz görüldü. histokimya:özofagusa yapılan pas_ab boyamada intestinal metaplazi goblet hücre metaplazizi görülmedi. pas-ab ile be ve c ibareli dokuda gastrik metaplazi görülmedi. TANI kronik özfajıt bulguları;kronik duodenit bulguları yazıo bu nedir simdiden cevap için tesekkürler tedavi gerektiren birsey varmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Eşref Araç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Gecmis olsun. Öncelikle barret özefagusu Biyopsi sonucunuzda yok. Kronik özefajit yemek borusunun uzun süredir iltihaba maruz kalması , kronik duedonit ise oniki parmak barsağinin uzun süreli iltihabı demektir. Kronik özefajitin en sık nedeni reflüdür. Bu bağlamda yaşam şekli degisikligi (sigara ve alkol varsa bırakılacak. Yeme ve içmeye dikkat edilecek) yapılacak ve bazı ilaçlar kullanmanız gerekecek. Tedavi sonrası kontrol Endoskopi ve takip gerekecektir. Bir gastroenteroloji uzmanında takip olmanızı öneririm

2 Temmuz 2014 19:09