ga
Soru Sahibi
20 Nisan 2015 23:58

konusmayan oglum

mrblar 48 aylik oglum halen ko nusmuyor.cocugum dogdugu gunden itibaren tv karsisinda yedi uyudu uyandi insanlari seviyor annesi ve benle cok iyi oyunlar oynuyor dakikalarca goz kontagi kurabiliyoruz.dogdu gunden buyana cok ev cok ulke degistirdik degisikliklere karsi aliskin evde cok dil kullaniliyor cok cok karisik bir sekildeturkce fransizca arapca italyanca ingilizce esimle zaman zaman bizimde sorunlarimiz oluyor cok konusmuyoruz.suan ceayir deyiz burda 4-5 doktora gosterdim otizm degil dediler en son bir cocuk doktoru otizm spektrumunda oldugu yorumunu yapti magnezyum iceren ilacla vitamin ilaclari verdi.ailemizde esimin ailesinde boyle bir durum sozkonusu degil.tv cocugun otizm olmasini tetiklemis olabilir mi sizce saygilar sunuyorum...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mehmet Çolak
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, Televizyon karşısında uzun süre zaman geçirilmesi otizm benzeri belirtilere yol açabilir veya var olan otizm belirtilerinin ağırlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle televizyonun tamamen kısıtlanması gerekmektedir. Çok dil yerine tek veya iki dil ile iletişim kurulması, anadilinde veya en çok maruz kaldığı dilde okul öncesi eğitime başlatılması faydalı olacaktır. Ev içerisinde birebir iletişim ve etkileşimin arttırılması çok önemlidir. Bu önlemlerle gelişme olmazsa özel eğitim desteği gerekli olabilir. Beslenme problemi yoksa vitamin ve mineral desteğinin faydası olmayacaktır. İyi günler Dr.Mehmet Çolak Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Eskişehir

22 Nisan 2015 15:14