çM
Soru Sahibi
28 Eylül 2015 10:58

konuşamama

Merhabalar sayın hocam. 35 aylık bir kız çocuğum var. Her şeyin adını biliyor söyleyince onu getir götür işlemini yapıyor, ancak cümle kuramıyor. tek heceli veya iki heceli kelimeleri söylüyor, biraz zorlayınca sanki dili dönmüyor, örneğin 's' harfine 'h' diyor. süt yerine hüt diyor. Çoğu kelimenin de ilk hecesini söylüyor. Zeki ve uyanıkta bir kız. ancak konuşmayı sökemeyince acaba bir iki ay kreşe versem mi akranlarıyla daha çabuk sökebilir konuşmayı diye, yoksa belli bir gelişim dönemi var onu mu beklemeliyim. çok teşekkür ederim. saygılarımla...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Dil ve konuşma gelişimi için belli evrelerde bazı özelliklerin ortaya çıkmasını bekleriz.Eğer bunun ile ilgili farklılıklar söz konusu ise önce bunun nedenlerini tespit etmek ve bu doğrultuda adım atmak yararlı olacaktır. 35 aylık bir çocuğun söylenenleri anlayıp tek sözcüklerle hatta sözcüklerin de ilk hecesini söyleyerek konuşması bir gecikme gösterdiğine işaret eder. Konuşmanın anlaşılır olabilmesi (yani süt yerine başka bir ifade kullanmama) öncelikli sorun değildir. İsteklerini,ihtiyaçlarını, duygularını vb. sözel dile dönüştürebilmeyi ve bunu da belli kural sistemlerini (anlam bilgisi, ses bilgisi, söz dizimi bilgisi, ek kullanım bilgisi, ortama ve duruma uygun iletişim kurma bilgisi) edinerek yapabilmesi önceliklidir. Bu nedenle kreşe değil bir uzman dil ve konuşma terapistine gitmeniz doğru olacaktır. İyi günler.

29 Eylül 2015 11:36