TS
Soru Sahibi
9 Haziran 2016 09:57

KOLON CA KARACİĞER METASTAZ

Hocam Merhabalar. annem 28 Nisanda tranvers kolon tümörü tanısıyla ameliyat oldu. geçici kolostomi açıldı. KLİNİK BİLGİ: REKTUMDA DİMÜNİTİF POLİP GÖZLENDİ. FORSEPSLE POLİPEKTOMİ UYGULANDI.KOLON KİLRLİ OLDUĞU İÇİN TÜMÖRAL KİTLEYE ULAŞILAMADI. ÇIKIMDA YAPILAN RETROVERT HAREKET İLE ANAL KANALDA ÖZELLİK SAPTANMADI. KOLOSTOMİ AĞZINDAN GİRİLDİ. KOLOSTOMİDEN YAKLAŞIK 10.CM DE LÜMENİ DOLDURAN TÜMÖRAL KİTLEYE ULAŞILDI.BİYOPSİ ALINDI.İNEN KOLONDA TÜMÖR. MAKROSKOBİK BULGULAR: İNEN KOLON : EN BÜYÜĞÜ 0.4*0.2*0.2 CM ÖLÇÜLERİNDE, EN KÜÇÜĞÜ KIRINTI HALİNDE ÇOK SAYIDA SARI - KAHVERENGİ MUKOZAL DOKU PARÇASI. TAMAMI ÇOK PARÇA 1 KASET HALİNDE İŞLEME ALINDI. REKTUM: EN BÜYÜĞÜ 0.4*0.3*0.2 ÖLÇÜLERİNDE, EN KÜÇÜĞÜ 0.2*0.1*0.1 CM ÖLÇÜLERİNDE 3 ADET RENKLİ POLİPOİD DOKU PARÇASI. TAMAMI 3 PARÇA 1 KASET HALİNDE İŞLEME ALINDI. TANI: SOL İNEN KOLON, KOLONOSKOPİK BİYOPSİLER: ADENOKARSİNOM. HİSTOLOJİK GRADE: ORTA DERECEDE DİFERANSİYE REKTUM: KOLONOSKOPİK POLİPEKTOMİ: HİPERPLASTİK POLİP KAN TAHLİLİ APTT 35.6 PT SEC 13.11 PT% 79 INR 1.16 ELİZA NEGATİF AST 39 RBC 5.71 MCV 72 MCH 23.11 PLT 510 PCT 0.425 # MONO 1.03 RDW 27.5 METASTATİK KOLON CA (KARACİĞER METASTAZ) HOCAM SİZCE BUNDAN SONRAKİ UYGULANACAK TEDAVİ YÖNTEMİ NASIL OLMALIDIR?

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Sibel Topaloğlu, Öncelikle yanıt vermekte geciktiğim için mazur görmenizi dilerim. Bu mecra aslında genel sorular için daha uygun, rapor üzerinden konuşmak hatalı olur. Öyle ya da böyle bir cerrahi uygulanacak ve sonrası cerrahiden elde edilecek verilere göre değerlendirilecek diyebilirim. Cerrahi sonrası sınırlarda ve lenf düğümlerinde bir şey çıkmazsa takip bile edilebilir. Saygılarımla Yavuz Dizdar

28 Haziran 2016 06:10